Mokslas ir IT

2019.10.07 11:36

„Mokslo sriuba“: ar tūkstančiai šiuolaikinių kalbų galėjo susiformuoti iš vienos kalbos?

LRT.lt2019.10.07 11:36

Kalba šiandien yra svarbiausia komunikacijos priemonė. Ji leidžia perduoti informaciją, ją suprasti, išreikšti mintis ir planuoti veiksmus žmonių grupėse. Nors kalba yra vienas iš esminių civilizacijos ramsčių, retai susimąstome, kaip ji susiformavo ir ką iš tikrųjų kalba reiškia žmonijos evoliucijai.

VU podoktorantūros stažuotojo Vladimir Panov teigimu, kalbą galima laikyti universalia žmonijos evoliucijos adaptacija. Tokią mintį pagrindžia daugybės kalbų egzistavimas, jų panašus kompleksiškumas bei faktas, kad nėra nė vienos žmonių bendruomenės, kuri neturėtų kalbos. Taip pat svarbu paminėti ir kalbos svarbą formuojant asmeninius santykius, komunikuojant ir koordinuojant bendrus veiksmus. Universali kalba leido žmonėms sparčiau įsitvirtinti evoliucinės hierarchijos viršuje.

„Mokslo sriubos“ tinklalaidėje V. Panov atskleidė, kad šiuo metu labiausiai tikėtina monogenezės kalbos kilmės teorija. Pagal ją visos kalbos kilo iš vienos bendros pirmykštės prokalbės, kuri vis kisdama paplito po visą pasaulį. Tačiau sunku patvirtinti ar paneigti šią teoriją, nes nėra išlikusio jokio apie pirmykštę kalbą bylojančio palikimo. Pasak laidos svečio, kalba pirmiausia atsirado šnekamąja forma ir tik po daugelio metų įgavo rašytinę.

Pokalbio su V. Panov apie kalbų kilmę ir evoliuciją klausykite „Mokslo sriubos“ „Youtube“ paskyroje, „Spotify“ bei „Soundcloud“ platformose:

„Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.