Mokslas ir IT

2019.09.30 12:41

Skalbimo mašinos kartais gali tapti vaistams atsparių bakterijų namais

bakterijų rado ant kūdikių odos
LRT.lt2019.09.30 12:41

Modernios skalbimo mašinos šiandien tarsi daro stebuklus ir išties palengvina gyvenimą. Visgi šiame „švaros“ prietaise kartais gali įsiveisti vaistams atsparių bakterijų. Tiesa, ekspertai sako, kad daugumai žmonių nereikėtų jaudintis dėl skalbimo mašinose esančių mikrobų, skelbia „Live Science“.

Mokslininkai aprašė unikalų atvejį, kai dėl bakterijos paplitimo vienos Vokietijos ligoninės naujagimių skyriuje buvo apkaltintos skalbimo mašinos. Tyrimo autoriai tikina, kad tai pirmasis kartas pasaulyje, kai prie pavojingo patogeno išplitimo prisidėjo skalbimo mašina.

Tai gana unikalus atvejis, nes dažniausiai didelėse ligoninėse naudojamos pramoninės skalbimo mašinos, tačiau šį kartą mažame naujagimių skyriuje savo darbą atliko tokia skalbimo mašina, kokią daugelis žmonių naudoja ir namuose.

Bonos ligoninės gydytojas Ricardas Schmithausenas teigia, kad žmonės turėtų suprasti, kad skalbimo mašinos drabužio ar kito daikto steriliu nepadaro. Be to, žmonės vis dažniau taupo energiją ir skalbia vėsiame vandenyje, kuris neįveikia kai kurių patogenų.

Straipsnis, kuriame aprašomas itin retas įvykis, publikuotas žurnale „Applied and Environmental Microbiology“. Gydytojai pastebėjo, kad ant naujagimių odos yra Klebsiella oxytoca bakterijų. Nors ši bakterija gali būti pavojinga ir sukelti infekcijas, kūdikiai jautėsi gerai, jos rasta tik ant vaikų odos. Tiesa, bakterijos atsiradimo aplinkybės vis dar kėlė daug klausimų. Nors patogenas nepakenkė, tačiau jis gali pabloginti žmonių su nusilpusia imunine sistema sveikatą.

Iš pradžių gydytojai manė, kad kūdikiams bakteriją perdavė seselės arba vaikų tėvai, tačiau atlikti testai tai paneigė. Tada medikai patikrino įvairius paviršius, pavyzdžiui, inkubatorių sieneles, tačiau bakterijų ten neaptiko. Galiausiai bakteriją pavyko surasti skalbimo mašinoje.

Nors ligoninėje naudojamos pramoninės skalbimo mašinos, kūdikių motinos jų drabužėlius skalbdavo buitinėje skalbimo mašinoje, kuri buvo vaikų skyriuje.

Mokslininkai teigia, kad ypač atsargiems reiktų būti, jei skalbiami vyresnio amžiaus ir jau tam tikromis ligomis sergančių žmonių drabužiai. Tyrėjai rekomenduoja skalbti vandenį įkaitinant iki aukštesnės temperatūros.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.