Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Baltijos šalyse gimė pirmasis kūdikis pritaikius priešimplantacinę genetinę atranką

LRT.lt2015.09.08 13:45

Latvijoje pasaulį išvydo pirmasis mažylis, gimęs po to, kai 2014 metais klinikos „iVF Riga“ laboratorijoje buvo pritaikyta priešimplantacinė genetinė atranka, rašoma pranešime spaudai.

Latvijoje pasaulį išvydo pirmasis mažylis, gimęs po to, kai 2014 metais klinikos „iVF Riga“ laboratorijoje buvo pritaikyta priešimplantacinė genetinė atranka, rašoma pranešime spaudai.

Mažylio chromosomų rinkinys buvo išanalizuotas priešimplantacinės genetinės atrankos metodu aCGH (array Comparative Genome Hybridization). Šis  metodas leidžia vienu metu testuoti visas tėvų embriono chromosomas dar iki jo perkėlimo į motinos gimdos ertmę. Tai įmanoma tik naudojant reagentus ir aparatūrą, kuri sukurta naudojant naujausius mokslinius pasiekimus. Vadovaujantis gautais atrankos rezultatais, vienas iš sveikų embrionų sėkmingai buvo implantuotas gimdoje ir po 9 mėnesių pacientei gimė sveikas ir stiprus mažylis.        

Viena iš dažniausiai pasitaikančių nevaisingumo ir persileidimų priežasčių – tai genetiniai embriono pažeidimai. Įvairūs chromosomų nukrypimai, nepakankamas jų kiekis, arba atvirkščiai – papildoma chromosoma, gali iššaukti paties organizmo, suvokus klaidą, embriono atmetimą.

Tokiu būdu neštumo moterys nesulaukia, arba spontaniškai persileidžia dar neštumo pradžioje. PGA metodas aCGH dirbtinio apvaisinimo metu leidžia įvertinti embrionų chromosomų pilną rinkinį, nustatyti nukrypimą nuo normos ir išsirinkti perspektyvų embrioną persodinimui į gimdos ertmę.  

PGA metodas aCGH tapo galimybė pacientėms su neaiškiomis nevaisingumo priežastimis, su sunkumais išnešiojant vaiką ir vyresnėms moterims susilaukti savo vaikų.  Embrionai, PGA dėka atrinkti persodinimui į gimdos ertmę, sėkmingai implantuojasi ir vystosi, daugindami šeimų šansus susilaukti išsvajoto mažylio.

Atlikti priešimplantacinę genetinę atranką klinikoje „iVF Riga“ tapo įmanoma 2014 metais, kai atsirado šiuolaikiškiausia įranga genetinės laboratorijos sukūrimui.  Šiandien „iVF Riga“ yra pirma ir vienintelė klinika Baltijos šalyse, kuri suteikia pilno chromosomų rinkinio galimos patologijos analizę. Šiais metais į kliniką kreipėsi daugiau nei dešimt Lietuvos porų.

„Nuoširdžiai sveikiname mūsų pacientus, tapusius sveiko mažylio tėvais ir norime palinkėti, kad susidūrusieji su nevaisingumo problema neprarastų vilties susilaukti sveiko mažylio. Šiuolaikinių technologijų ir mokslo išsivystymo dėka turime priemones, kurias reikia išnaudoti“, – sakė „iVF Riga“ klinikos vadovė, dr. Violeta Fodina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.