Mokslas ir IT

2019.09.25 18:13

Nevyriausybininkų ataskaita: bankai investavo 44 milijardus į Amazonės atogrąžų miškų naikinimą

LRT.lt2019.09.25 18:13

Šią vasarą pasaulį sukrėtė Amazonės atogrąžų miškų gaisrai, kurie dar kartą privertė susimąstyti apie žmogaus gamtai daromą žalą. Naujoje nevyriausybinės organizacijos „Global Witness“ ataskaitoje skelbiama apie tarptautinių bankų ryšius su žemės ūkio įmonėmis, kurios prisideda prie miškų naikinimo ypač jautriuose pasaulio regionuose.

Pranešama, kad net 44 milijardai dolerių per bankus nukeliavo bendrovėms, prisidedančioms prie atogrąžų miškų naikinimo. Ataskaitoje minimi ir garsiausi pasaulio bankai: „Barclays“, HSBC, „Santander“, „Goldman Sachs“, „JPMorgan“, „Bank of America“, „BlackRock“, „Morgan Stanley“.

Ataskaita paskelbta, išanalizavus duomenų bazes, kuriose buvo saugomi įrašai apie bankų paskolas ir investicijas. Paaiškėjo, kad didžiausi pasaulio bankai yra susiję su šešiais pagrindiniais žemės ūkio verslais, kurie labiausiai prisideda prie miškų naikinimo.

Šios bendrovės gamina palmių aliejų ir kaučiuką, verčiasi gyvulininkyste Brazilijos Amazonėje, Kongo baseine ir Papua Naujojoje Gvinėjoje. Minėtų bendrovių atstovai teigia, kad jos neprisideda prie miškų naikinimo, tačiau „Global Witness“ tikina, kad ataskaitoje minimos įmonės negali garantuoti, kad jų partneriai ir įvairūs tarpininkai nėra su tuo susiję.

Viena iš ataskaitoje minimų kompanijų yra „JBS“. Tai didžiausias mėsos tiekėjas pasaulyje. Nors „JBS“ atstovai tvirtina, kad bendrovės veikla nėra siejama su gyvūliais iš Amazonės teritorijų, kurioms taikomas embargas, ataskaitoje skelbiama, kad įmonei buvo tiekiami galvijai iš saugomų teritorijų. „JBS“ kategoriškai tai neigia ir atmeta „Global Witness“ kaltinimus.

Nors virš jos jau tvenkiasi įtarimų debesys, bendrovė vis dar sulaukia milijardinių investicijų iš kai kurių didžiausių pasaulio bankų.

„Klimato kaita kelia susirūpinimą daugeliui – taip pat ir bankų klientams. Nenuostabu, kad bankai ir investuotojai garsiai kalba apie etiškų investicijų ir skolinimo politiką, sudarydami įspūdį, kad jie neperpumpuoja pinigų įmonėms, kurios kerta ir degina brangius atogrąžų miškus“, – pranešime spaudai cituojamas Edas Davey, „Global Witness“ miškų tyrimų skyriaus vadovas.

„Tačiau jų veidmainystė yra akivaizdi: tos pačios finansų įstaigos, norėdamos pasipelnyti, nesilaiko savo tvarumo politikos, išsižada pažadų. Žmonės bus sukrėsti, kai sužinos, kad bankas, kuriame jie turi sąskaitą, bankas, kuris valdo jų pensijų fondą ir sprendžia, kur investuoti, leidžia ir padeda sunaikinti pasaulinės svarbos ekosistemas“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt