Mokslas ir IT

2019.09.24 11:13

Pirmojo pasimatymo anatomija: ką apie būsimus santykius gali pasakyti prakaitas ir širdies ritmas?

LRT.lt2019.09.24 11:13

Norėdami nustatyti tam tikrą „žmonių traukos choreografiją“, mokslininkai stebėjo žmones, kai jie pirmą kartą nuėjo į pasimatymą muzikos festivalyje, skelbia Leideno universitetas.

Tyrėjai nustebo, kad iš veido išraiškų ir akių judesių nebuvo galima nuspėti pasimatymo baigties, tačiau abipusis poros patrauklumas pasireiškė kitaip. Pasirodo, po sėkmingo pirmojo pasimatymo širdies ritmas ir prakaitavimas išdavė abipusią simpatiją.

Psichologai iš Nyderlandų Leideno universiteto surinko 140 heteroseksualių žmonių ir paprašė jų nueitį į pirmą pasimatymą muzikos festivalyje. Poros buvo stebimos naudojant akių judesius sekančius akinius, o širdies ritmas ir prakaito lygis buvo matuojamas naudojant elektrodus.

Eksperimento dalyvių buvo paprašyta įvertinti pasimatymą, partnerį, jie turėjo atskleisti, kiek, jų manymu, partneris jiems patiko, kaip per trumpą laiką pavyko pajusti ryšį. Galiausiai dalyvių taip pat buvo paprašyta nuspėti, ar jų partneris nori pasikeisti kontaktine informacija ir susitikti dar kartą.

Tuomet mašinų mokymosi algoritmai buvo naudojami siekiant nustatyti, ar elgesio ir fiziologiniai modeliai gali numatyti dalyvių tarpusavio traukos lygį. Jie negalėjo to padaryti, jei buvo atsižvelgiama vien tik į išraiškas ir akių judesius. Tiesa, įvertinus prakaitavimą ir širdies plakimą, prognozė buvo daug tikslesnė.

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad moterys pasimatymo metu buvo išraiškingesnės, sekė partnerio žvilgsnį ir geriau išlaikė akių kontaktą.

Kitas svarbus pastebėjimas – žmonės netiksliai nuspėja savo partnerio romantiškus ketinimus, nes tik pusė dalyvių teisingai atspėjo, ar jie patiko naujajam partneriui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt