Mokslas ir IT

2019.09.23 16:49

Monumentas Londone buvo didžiulis teleskopas, turėjęs padėti įrodyti, kad Žemė sukasi aplink Saulę

neįminė paralakso mįslės
LRT.lt2019.09.23 16:49

Šiandien Monumentas mena Didįjį Londono gaisrą ir miesto atstatymą po 1666 metų tragedijos. Tiesa, sudegusios bažnyčios vietoje pastatytas statinys turėjo atlikti ir kitą funkciją, skelbia „The Telegraph“.

Tai nebuvo tik aukštas statinys, neleidžiantis užmiršti praeities negandų. Tai buvo kažkas didingo, turėjusio leisti pažvelgti tiek į ateitį, tiek tiesiogine prasme – į žvaigždes.

Monumentas pastatytas kaip milžiniškas teleskopas, turėjęs praplėsti sustabarėjusios visuomenės mokslo žinias. Apie tai byloja istoriniai to laiko piešiniai, kurie dabar yra eksponuojami Londono mokslo muziejuje.

„Tai buvo mokslinis instrumentas, kurio istorija daug pasako apie mokslo padėtį tuo metu. Jie pastatė milžinišką teleskopą miesto centre ir planavo būdami apačioje per liuką viršuje žiūrėti į žvaigždes. Buvo planuojama, kad toks zenitinis teleskopas padės nustatyti ir stebėti žvaigždžių paralaksą. Žinoma, realybė buvo tokia, kad jis neveikė, nes trukdė per intensyvus karietų eismas“, – sakė Alexandra Rose, parodos „Mokslo miestas 1550–1800“ kuratorė.

Monumentą 1671–1677 metais pastatė anglų filosofas Robertas Hooke’as ir seras Christopheris Wrenas. Monumentas pastatytas gaisro metu sudegusios bažnyčios vietoje.

Žvaigždinis paralaksas atsiranda dėl to, kad Žemė juda savo orbita. Arčiau esančios žvaigždės dangaus sferoje labiau keičia savo padėtį, nei esančios toliau. Būtent įrodyti paralakso egzistavimą turėjo ir naujasis teleskopas. Tiesa, dar reikėjo palaukti daugybę metų, kol tai pavyks.

Paralaksas buvo pirmas patikimas būdas nustatyti atstumams iki artimų žvaigždžių. Pirmasis žvaigždės paralaksą teisingai išmatavo Friedrichas Besselis 1838 metais.

Nors paralaksas buvo neįkandama užduotis to meto Londono mąstytojams, kurie pastatė tokį aukštą teleskopą, technologinė miesto pažanga stebino. Mokslininkai gana lengvai išgyvendavo kurdami įvairius matavimo prietaisus ir įrenginius.

Monumentas, kurio vidiniai laipteliai buvo tiksliai 6 colių aukščio, padėdavo išbandyti barometrą. Žinodamas, kiek tiksliai pakilo, tyrėjas matuodavo slėgio pokytį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.