Mokslas ir IT

2019.09.23 13:11

Seniausias žemėlapis ar naujasis Stounhendžas: Ispanijoje atsivėrė 7 tūkst. metų akmenynas

greitai vėl gali atsidurti po vandeniu
LRT.lt2019.09.23 13:11

„Skubėkite pamatyti Stounhendžą Ispanijoje, nes jis vėl greitai atsidurs po vandeniu“, – kviečiami turistai. „Dolmen de Guadalperal“ – 144 akmenų struktūra, kurią dėl nusekusio vandens rezervuare galima išvysti Ispanijos vakaruose.

Statiniui, kurį beveik visiškai sugriovė romėnai, yra daugiau kaip 7 tūkst. metų. Anksčiau visas jis buvo po vandeniu, tačiau dėl didelių karščių ir besitęsiančių sausrų jis atsidengė ir išniro į paviršių. Struktūra netruko tapti tikru keliautojų traukos centru ir greitai buvo pakrikštyta naujuoju Stounhendžu.

Tiesa, „naujuoju“ tik iš dalies, nes ji tūkstančiais metų senesnė už kolegą Anglijoje.

Archeologai spėja, kad jis buvo pastatytas 4 ar 5 tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Paslaptingasis megalitas kadaise galėjo būti naudojamas ritualinių apeigų metu.

Vienas ypač didelis akmuo („menhir“), atrodo, žymi įėjimą. Šioje uolėtoje slenksčio pusėje išgraviruota žmogaus figūra, o kitoje pusėje – smailas ir pailgas simbolis, galintis vaizduoti gyvatę ar šalia esančią Tagus upę. Jei čia iš tiesų vaizduojamas vandens kelias, akmuo gali tapti vienu seniausių žemėlapių Europoje, NASA rašė savo svetainėje.

1963 m. buvęs Ispanijos diktatorius Francisco Franco vykdė plačią civilinės inžinerijos programą, apimančią slėnio, kuriame stovėjo tokie dolmenai, užtvindymą. Taip unikalios struktūros atsidūrė žmogaus sukurto ežero dugne.

Sukūrus rezervuarą, kai kurių megalitinių uolienų galiukai kartais buvo matomi vandens paviršiuje, tačiau niekados nebuvo matomi visi kartu. Prasidėjus, rudens ir žiemos liūtims, akmenys greičiausiai vėl bus panardinti. Vietos grupės pateikė prašymą perkelti visą paminklą kitur, kad akmenis būtų galima ištirti po atviru dangumi. Tiesa, kai kurie archeologai nerimauja, kad paminklo perkėlimas gali paspartinti jo nykimą, ypač jei darbas atliekamas skubotai, lenktyniaujant su kylančiu vandeniu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.