Mokslas ir IT

2019.09.28 19:34

Mokslininkai teigia, kad bakterija, žmogaus organizme gaminanti alkoholį, gali pažeisti kepenis

tarsi kasdien pagamina po taurę vyno
LRT.lt2019.09.28 19:34

Sakoma, kad nėra laiptų į dangų, tilto per vandenyną ir teisybės. Mokslininkai teigia, kad ne visai teisinga ir tai, kad žmonės, niekados nepiktnaudžiavę alkoholiu, visgi gali nuo jo mirti. Pasirodo, kepenis gali pažeisti ir žmogaus organizme gyvenanti bakterija, kuri mūsų viduje gamina alkoholį.

Maždaug ketvirtadalis pasaulio suaugusiųjų kenčia nuo ne alkoholio vartojimo sukeltų kepenų ligų, kai kepenyse kaupiasi riebalai, trukdantys kepenims efektyviai veikti. Tokių ligų priežastis nežinoma, tačiau žurnale „Cell Metabolism“ rašoma, kad alkoholiu kepenis nuodyti gali ir žarnyno bakterija.

Mokslininkų straipsnyje aprašomas pacientas, kuris „pasigerdavo“ kas kartą, kai prisivalgydavo maisto produktų, kuriuose yra daug cukraus. Toks sutrikimas vadinamas automatinės „daryklos“ sindromu ir dažniausiai yra siejamas su įvairiomis mielių infekcijomis. Visgi šiuo atveju tiriamas pacientas tokiomis infekcijomis nesirgo, todėl jo būklė itin sudomino tyrėjus.

Jingas Yuanas iš Kinijos pediatrijos instituto išsiaiškino, kad žmogaus viduje alkoholis gaminosi dėl bakterijos.

„Nustebome, kad bakterijos gali pagaminti tiek daug alkoholio. Kai organizmas pavargęs ir nesugeba suskaidyti šių bakterijų gaminamo alkoholio, gali išsivystyti kepenų ligos“, – sakė jis.

Mokslininkai ištyrė žmonių išmatas, kad nustatytų konkrečias bakterijų atmainas. Pasirodo, kad beveik visi žmonės turi K. pneumonia bakteriją, tačiau dažniausiai ji pagamina tik nedidelį kiekį alkoholio. Tiesa, viena bakterijos atmaina, kurią tyrėjai aptiko paciento kūne, pagamina bent 6 kartus daugiau alkoholio. Kasdien bakterija gali pagaminti vyno taurei prilygstantį alkoholio kiekį.

Tyrimas parodė, kad vieno iš septynių žmonių organizmas pagamina tokį alkoholio kiekį, kurio pakanka pakenkti kepenims, tačiau žmogus nesijaučia apsvaigęs.

Kad tai įrodytų, mokslininkai atliko eksperimentus su pelėmis. Pelės, nuolatos gavę bakterijos atmainų, susirgo kepenų ligomis. Pašalinus minėtą bakteriją, kepenys išlikdavo sveikos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt