Mokslas ir IT

2019.09.23 10:52

Kodėl sapnus prisiminti taip sunku? Mokslininkai nustatė neuronus, kurie mums miegant išvalo atmintį

LRT.lt2019.09.23 10:52

Kartais, kai pamirštame, kur pasidėjome raktus ar kitą svarbų daiktą, supykstame ir susinerviname, tačiau pamiršimas yra svarbi smegenų funkcija. Mokslininkai išsiaiškino, kad pamiršti padeda konkretus neuronų rinkinys, kuris tarsi apsaugo mus nuo nereikalingos informacijos.

Žurnale „Science“ publikuotame straipsnyje tyrėjai rašo, kad žmonės informaciją pamiršta tam tikru miego etapu (greito akių judėjimo arba REM), o informaciją ištrina konkretus neuronų tinklas.

Už šią funkciją atsakingi melaniną sukoncentruojantys hormonų neuronai. Anksčiau buvo teigiama, kad šios smegenų ląstelės gamina apetitą stimuliuojantį hormoną, tačiau dabar manoma, kad jos taip pat kontroliuoja aktyvų prisiminimų sunaikinimą miego metu. Dar daugiau, tai padaroma unikalios žinduolių ir paukščių miego fazės, susijusios su ryškiais sapnais, metu.

Pelių smegenis tyrinėjiusi komanda išsiaiškino, kad minėtos ląstelės buvo aktyviausios, kai pelės užmigo. Ląstelės siuntė slopinamuosius pranešimus hipokampui, smegenų atminties būstinei.

Mokslininkai panaudojo genetinius instrumentus ir sukūrė peles, kurių atminties valymo mechanizmas galėjo būti įjungtas ar išjungtas. Paaiškėjo, kad būtent minėtos ląstelės buvo atsakingos už nereikalingų prisiminimų ištrynimą.

„Žmonės dažnai stebisi, kodėl pamiršta daugelį savo sapnų. Mūsų rezultatai rodo, kad tam tikros grupės neuronų išsiskyrimas REM miego metu kontroliuoja, ar smegenys prisimena naują informaciją po miego“, – pranešime cituojamas „SRI International“ Neuromokslų centro direktorius dr. Thomas Kilduffas.

Mokslininko teigimu, tam tikras neuronų rinkinys padeda smegenims aktyviai pamiršti naują, galbūt nesvarbią informaciją. Tokių ląstelių aktyvinimas gali užkirsti kelią sapno turinio saugojimui hipokampe, todėl sapnas greitai pamirštamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt