Mokslas ir IT

2019.09.20 11:52

„Brangioji, aš sumažinau vaikus“ – insultą patyręs vyras pradėjo matyti miniatiūrinį pasaulį

LRT.lt 2019.09.20 11:52

Kartais po insulto atsigaunantys žmonės mato haliucinacijas, pradeda keistai kalbėti arba užuodžia kvapus, kurių anksčiau neatskirdavo. Visi šie šalutiniai poveikiai medikų nestebina, tačiau vienas insultą išgyvenęs vyras pradėjo matyti sumažintus daiktus. Jam išsivystė mikropsija – regos sutrikimas, kai objektai suvokiami mažesni, nei yra iš tikrųjų, rašoma žurnale „Neurocase“

Viskas, į ką vyras pažiūri, atrodo tarsi miniatiūros. Netgi žiūrėdamas į veidrodį jis mato sumažintą savo versiją.

Nyderlanduose į ligoninę atvežtas 64 metų vyras skundėsi kairės rankos silpnumu, medikams papasakojo, kad prieš 11 dienų jam trumpam buvo dingęs regėjimas. Ligoninėje, atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad jį buvo ištikęs insultas.

Vyras medikams pasakojo, kad visą laiką matė mažesnius daiktus, be to, veidrodyje jis atrodė bent trečdaliu mažesnis. Vyras negalėjo apsirengti, nes visi drabužiai jam rodėsi neįtikėtinai maži. Jis netgi pradėjo pirkti didžiausio dydžio drabužius, kad šie jam tiktų. Baimę kėlė ir koridoriai, nes jie atrodė ypač siauri.

Gydytojai ir mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kokia buvo tokio regėjimo priežastis. Jie pacientui liepė atlikti tam tikrus testus – vyras turėjo įvertinti prieš akis pastatytų kubelių dydį. Paaiškėjo, kad bet kuris objektas, atsidurdavęs kairėje regėjimo lauko pusėje, pacientui atrodydavo mažesnis. Kai prieš akis būdavo padedami du vienodo dydžio kubeliai, vyrui vis tiek atrodė, kad kairėje pusėje esantis kubelis yra mažesnis.

Nors mokslininkai vis dar nėra iki galo tikri, kaip išsivystė tokia būklė, tačiau išvadose teigiama, kad insulto metu buvo pažeista smegenų dalis, kuri yra atsakinga už vaizdo apdorojimą ir suvokimą. Kita (sveika) smegenų dalis tarsi nori kompensuoti ir pakeisti neveikiančiąją, todėl ir susikuria toks skirtingų dydžių efektas.