Mokslas ir IT

2019.09.19 16:06

Pagimdyti prieš 2 milijonus metų buvo daug lengviau

LRT.lt2019.09.19 16:06

Šiandien gimdymas gali būti ilgas ir skausmingas procesas, kurio metu reikalinga specialistų pagalba. Gimdymas kartais gali trukti ir kelias dienas. Kodėl artimi mūsų giminaičiai, pavyzdžiui, šimpanzės, palikuonių susilaukia daug lengviau ir savarankiškai, klausia BBC.

Bandydami atsakyti į šį evoliucinį klausimą, mokslininkai ieškojo informacijos, kaip kiti žmogaus giminės medžio senieji nariai gimdo.

Remiantis gimdymo rekonstrukcijomis, sukurtomis išanalizavus fosilijas, prieš du milijonus metų žmonėms artimi giminaičiai pagimdydavo „gana lengvai“.

Pavyzdžiui, Australopithecus sediba atstovai, kurie maždaug prieš du milijonus metų gyveno Pietų Afrikoje, palikuonių susilaukdavo ne taip komplikuotai kaip mes. Mokslų daktarė Natalie Laudicina teigia, kad prieš milijonus metų vaisiaus galva ir pečiai turėjo pakankamai vietos net pačiame siauriausiame motinos gimdymo kanale.

Visai kitaip yra šiandien, kai didesnė kūdikio galva turi pratilpti per daug siauresnį gimdymo kanalą. Be to, šiais laikais užgimdamas kūdikis turi ne kartą apsiversti, o anksčiau tiesiog išlįsdavo tiesiai.

Tyrinėdami tolimų mūsų giminaičių moterų dubens kaulus, tyrėjai gali suprasti, koks gimdymas galėjo būti prieš milijonus metų.

Pasak mokslininkės, teigti, kad evoliucijos metu gimdymas darėsi vis sudėtingesnis ir sunkesnis, nebūtų teisinga, nes, pavyzdžiui, Australopithecus afarensis (Lucy fosilija) gimdymas buvo sudėtingesnis nei A. sediba, nors Australopithecus afarensis gyveno milijonu metų anksčiau.

Atsakyti į klausimą, kada evoliuciškai komplikavosi gimdymas, itin sudėtinga, nes tirtos fosilijos rodo, kad kiekviena mūsų praeities giminaitė gimdydama turėjo vis kitokių iššūkių. Be to, net ir šiandien kai kurios moterys pagimdo gana lengvai, o kitos jaučia nepakeliamą skausmą, gimdymas užtrunka daugybę valandų.