Mokslas ir IT

2019.09.19 14:51

Archeologai atrado unikalią mozaiką, kuri gali liudyti apie Jėzaus stebuklą

LRT.lt2019.09.19 14:51

Kasinėdami Hippose stovėjusios „Sudegusios bažnyčios“ vietoje, archeologai atrado spalvotą mozaiką, kuri yra papuošta unikaliomis dekoracijomis. Be to, ant jos mokslininkai aptiko dedikuotus užrašus ir krepšelių su duonos kepalais ir žuvimis atvaizdus. Anot tyrinėtojų, aprašymai mozaikoje kartu su bažnyčios vieta, iš kurios atsiveria vaizdai į Galilėjos jūrą, sieja atradimą su vienu iš Jėzaus stebuklų, aprašytu Naujajame Testamente, skelbia Haifos universitetas.

„Mozaikoje esantys duonos kepalų ir žuvų atvaizdavimai tikrai gali būti aiškinami skirtingai, tačiau negalima ignoruoti panašumo į informaciją Naujajame Testamente, kuriame aprašytos penkios kepalų formos ir dvi vaizduojamos žuvys, kurias randame mozaikoje “, – sakė archeologų grupės vadovas dr. Michaelas Eisenbergas.

Hipposas, iš kurio atsiveria vaizdai į Galilėjos jūrą, yra nacionaliniame parke. Tai buvo centrinis regiono miestas Romos ir Bizantijos laikais.

Prieš kelias savaites tyrėjai grįžo apžiūrėti vadinamosios „Sudegusios bažnyčios“, kuri buvo pastatyta 6 amžiuje ir greičiausiai sudeginta 7 amžiuje. Bažnyčios mozaikos grindys išliko, nes apdegęs stogas užgriuvo ant bažnyčios grindų ir uždengė mozaiką pelenų sluoksniu, taip apsaugodamas nuo apgadinimo. Nors šioje vietoje archeologai vykdė darbus ir anksčiau, šįkart jiems pavyko aptikti itin gerai išsilaikiusią mozaiką.

Pasak daktaro Eisenbergo, žmonės, užsisakę mozaiką, norėjo, kad ji būtų ryški ir spalvinga. Spalvų margumyne mokslininkams pavyko įžiūrėti ir skirtingų spalvų duonos kepalus ir žuvis. Visi šie vaizdiniai siejami su keturis kartus Naujajame Testamente aprašytu stebuklu. Testamente rašoma, kad Jėzus panaudojo 5 kepalus duonos, 2 žuvis ir stebuklingai pamaitino 5 tūkst. vyrų.

Po šio stebuklo Jėzus perėjo Galilėjos jūrą ir pasiekė kitą jos pusę.

Nors mokslininkas kol kas nedaro skubotų išvadų, jis tikina, kad sutapimų su Testamentu yra gana daug. Tiesa, kitose anksčiau atrastose mozaikose vaizduojami tik 4 kepalai duonos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.