Mokslas ir IT

2019.09.19 11:03

Prinstono universiteto mokslininkai sukūrė branduolinio konflikto simuliaciją

per pirmąsias valandas žūtų 30 mln. žmonių
LRT.lt2019.09.19 11:03

Apie branduolinio karo galimybes ir grėsmes daugiausia buvo kalbama Šaltojo karo metu. Šiandien, galima teigti, šie ginklai tiesiog renka dulkes ir yra teoriškai išbandomi įvairiose pratybose. Šalys vykdo nusiginklavimo sutartyse numatytus įsipareigojimus, tačiau visiškai atsisakyti šios galios neketina.

Tyrėjai Prinstono universitete (JAV) pabandė išsiaiškinti, kokie būtų branduolinio konflikto padariniai. Mokslo ir globalaus saugumo grupės tyrėjai analizavo įvairius karo scenarijus ir branduolinių ginklų dislokavimo planus. Mokslininkai priėjo prie išvados, kad žūtų daugiau kaip 34 mln. žmonių, dar beveik 60 mln. būtų sužeisti. Visa tai nutiktų per pirmąsias karo valandas, skelbiama universiteto svetainėje.

Tyrėjai surinko duomenis apie taktinių branduolinių ginklų dislokavimo vietas, raketų nuotolius ir potencialius taikinius. Mokslininkai branduolinį karą suskirstė į 4 fazes: nuo įspėjamųjų smūgių iki didžiausių miestų puolimo.

Sukurtoje simulacijoje imituojamas NATO ir Rusijos branduolinis konfliktas, kai pirmoji raketa kaip įspėjimas paleidžiama į konkrečią karinę bazę. Kitas žingsnis – taktinis planas.

Pasak tyrėjų, Rusija paleistų apie 300 branduolinių galvučių panaudodama trumpojo nuotolio raketas ir lėktuvus, kad suduotų galingą smūgį NATO bazėms Europoje. Simuliacijoje NATO atsako paleisdama dar 180 raketų su branduoliniu užtaisu. Ši konflikto fazė truktų apie 3 valandas.

Kai būtų sunaikintos Europoje esančios karinės bazės, prasidėtų trečiasis etapas. Jo metu JAV paleistų dar 600 raketų iš žemyno ir povandeninių laivų. Rusija atsakytų taip pat. Per 45 minutes gyvybių netektų daugiau kaip 3 mln. žmonių.

Visgi pati baisiausia – ketvirtoji konflikto fazė. Remiantis mokslininkų analize, nuo 5 iki 10 branduolinių kovinių galvučių būtų paleistos į pagrindinius ir tankiausiai apgyvendintus miestus (parenkama 30 miestų). Tai truktų dar 45 minutes, gyvybių netektų iki 100 mln. žmonių.

Tiesa, tokią simuliaciją sukritikavo daugybė saugumo ekspertų. Jie teigia, kad scenarijus nėra realus, nes į konfliktą greičiausiai įsitrauktų ir kitos šalys. Be to, daug netikslumų ir vizualizacijose, kuriose, pavyzdžiui, tiek NATO, tiek Rusijos pajėgos atakuoja Ukrainos teritoriją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt