Mokslas ir IT

2019.09.17 10:54

Archeologai mano, kad jiems pavyko surasti legendinio kapitono Cooko laivą

laivas galėjo būti nuskandintas specialiai
LRT.lt2019.09.17 10:54

Tarptautinė jūrų archeologų komanda mano, kad jiems pavyko atrasti vietą, kur nuskendo legendinis kapitono Jameso Cooko laivas „HMS Endeavour“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Anot „Captain Cook Society“, „Endeavour“ buvo Didžiosios Britanijos karališkojo jūrų laivyno tyrimų laivas, kuris svėrė 368 tonas ir buvo 32 metrų ilgio. Plokščiadugnis laivas buvo pakankamai platus ir tvirtas, kad galėtų saugiai plukdyti tyrinėtojų komandą ir jų įrangą.

Vėliau laivas buvo parduotas privačiam savininkui, kuris pervadino jį Lord Sandwich. Apie laivą nieko daugiau negirdėta nuo 1778 metų Rodo salos mūšio, jo amžinojo poilsio vieta kėlė daug diskusijų ir spekuliacijų.

Rodo salos jūrų archeologijos projekto (RIMAP) dalyviai daugiau nei dešimtmetį bandė nustatyti laivo buvimo vietą. 2016 m. ekspertai Londone rado istorinius dokumentus, kurie patvirtino, kad laivas iš tikrųjų nuskendo prie įlankos žiočių. Panirę po vandeniu, mokslininkai įsitikino, kad dokumentai nemelavo.

Narai dugne iškasė du griovius, kad būtų pasiektas laivo korpusas ir jo kilis. Jų abiejų struktūra ir matmenys yra panašūs į „Endeavour“, praneša RIMAP.

Narai rado laivo dugne išpjaustytą skylę, kurią buvo galima tyčia išgręžti, kad laivas nuskęstų ir nepatektų į priešo rankas.

Ekspertai taip pat aptiko daugybę artefaktų ir kitų prekių, įskaitant odos gabalus, tekstilės gaminius, stiklą, keramiką.

Nors kol kas jie negali tvirtai pasakyti, kad šis laivas yra „Endeavour“, tyrėjai aktyviai renka duomenis, kurie, tikimasi, šią hipotezę patvirtins.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.