Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.09.16 16:44

Šiltosiose versmėse Kalifornijoje išsimaudžiusį berniuką pražudė smegenis valganti ameba

medikai įspėja dėl maudynių šiltame vandenyje
LRT.lt 2019.09.16 16:44

Vienas visiškai sveikas berniukas praėjusių metų lapkritį buvo skubiai išvežtas į Pietų Kalifornijos ligoninę, kai jam pradėjo skaudėti galvą ir pakilo kūno temperatūra. Ligoninėje berniukas mirė, o šiandien mokslininkai pateikia atsakymus, kas nutiko. Pasirodo, jo smegenys tapo mirtinai pavojingos amebos auka, skelbia „IFL Science“.

Iš pradžių Intensyviosios terapijos skyriaus gydytojai berniuką gydė nuo bakterinio ir virusinio meningito. Kai jis pradėjo netekti sąmonės ir ėmė sunkiai kvėpuoti, gydytojai panaudojo kompiuterinį tomografą. Paaiškėjo, kad jo smegenys tinsta. Jo stuburo skysčio analizė patvirtino niūrią diagnozę: mirtinai pavojinga ameba Naegleria fowleri, plačiau žinoma kaip smegenis valganti ameba, nužudė vaiko smegenis.

Dvylika dienų iki diagnozės berniukas aplankė natūralią karštąją versmę Pietų Kalifornijoje. Būtent čia, ekspertai mano, jis susidūrė su ameba, dažniausiai aptinkama šiltuose ir gėluose vandenyse.

Ameba į kūną patenka per nosį, ir pasiekia uoslės nervą. Vienaląstelinė ameba suskaido smegenų audinius ir tuo pat metu gali sukelti mirtiną imuninį atsaką, dėl kurio miršta 97 procentai jos naujų šeimininkų. Tai itin reta ir pragaištinga smegenų infekcija arba pirminis amebinis meningoencefalitas.

Nuo 2006 iki 2016 metų JAV užregistruota mažiau nei 40 tokių atvejų, tačiau beveik kiekvienas iš jų pasibaigė tragiškai. Praėjusiais metais 69 metų moters smegenys buvo pavirtusios „grybais“, o 29 metų vyras mirė nuo infekcijos po apsilankymo vandens parke Teksase.

Tiesa, pastaraisiais metais penki išgyvenimo atvejai teikia vilčių. 2013 m. 12 metų mergaitė, kuriai diagnozuota ši infekcija, pradėjo miltefozino gydymą kartu su terapine hipotermija ir visiškai atsigavo neurologiškai. Tais pačiais metais aštuonerių metų berniukas taip pat išgyveno, kai gavo miltefozino, tačiau jo smegenys buvo pažeisti. Jo atveju gydytojams nepavyko atvėsinti jo kūno iki normalios temperatūros. 2016 m. vasarą 16 metų berniukas buvo gydomas naudojant tą patį gydymą kaip ir 12 metų mergaitės atveju. Jis taip pat visiškai pasveiko.

Kalifornijoje susirgusiam berniukui taip pat buvo duota miltefozino, tačiau neaišku, ar gydytojai taikė terapinę hipotermiją. Tai yra devintas atvejis Kalifornijos valstijoje nuo 1971 m. ir trečiasis atvejis, kai asmuo susirgo maudydamasis šiltosios versmės vandenyje.

Nors tikimybė susirgti šia liga, yra itin maža, tačiau specialistai teigia, kad šiltame ir gėlame vandenyje besimaudantys žmonės turi žinoti, kad tai gali būti pavojinga. Šiuo metu medikai kovoja dėl aštuonmetės mergaitės gyvybės Teksase. Ji šia liga susirgo besimaudydama upėje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi