Mokslas ir IT

2019.09.16 10:59

Vertybinių popierių biržoje tamsiausia medžiaga „suvalgė“ 2 milijonų vertės deimantą

LRT.lt2019.09.16 10:59

Niujorko vertybinių popierių biržoje menininkų ir mokslininkų komanda pagamino 16,78 karato deimantą, kurio vertė didesnė kaip 2 milijonai dolerių. Jie ne tik jį pagamino, tačiau ir pradangino – jį „suvalgė“ tamsiausia iki šiol sukurta medžiaga, skelbia „Live Science“.

Akivaizdu, kad vertybinių popierių biržos darbuotojų nestebina atvejai, kai dingsta didžiulis turtas, tačiau šį kartą mokslininkai padarė kai ką įspūdingiau. MIT tyrėjų komanda padengė žvilgantį geltoną deimantą anglies nanovamzdelių danga, paverčiančia 3D objektus juodomis tuštumomis.

Pasak mokslininkų, kurie aprašė naują medžiagą straipsnyje, paskelbtame rugsėjo 12 d. žurnale „ACS Applied Materials & Interfaces“, ši naujai atrasta nanovamzdelių struktūra yra pati juodžiausia iš kada nors sukurtų medžiagų. Ji sugeria daugiau nei 99,996% bet kokios ją pasiekusios šviesos.

„Mūsų medžiaga yra bent dešimt kartų tamsesnė už visas kitas“, – skelbiama MIT aeronautikos ir astronautikos profesoriaus Briano Wardle'o pranešime.

Komanda naują dangą sukūrė atsitiktinai, bandydama suprojektuoti patobulintą anglies nanovamzdelių (mikroskopiškai mažų anglies stygų) auginimo ant tokių paviršių, kaip aliuminio folija, procesą. Viena iš problemų, jų manymu, yra tai, kad oksidų sluoksnis susidarė, kai paviršius buvo veikiamas atvirame ore, sukuriant nepatogų cheminį barjerą tarp nanovamzdelių ir folijos. Norėdama pašalinti šiuos oksidus, komanda mirkė foliją druskingame vandenyje, tada perkėlė į nedidelę krosnelę, kurioje nanovamzdeliai galėtų augti be deguonies.

Milijonai susipynusių nanovamzdelių lėmė, kad šviesos fsunkiai galėjo išeiti iš folijos paviršiaus. Taigi folija, kurią naudojo komanda, tapo visiškai juoda – aliuminio keteros buvo visiškai nematomos.

„Pamenu, pastebėjau, koks juodas buvo auginamas anglies nanovamzdelius, o paskui jis pasidarė dar tamsesnis“, – sakė tyrimo bendraautoris Kehangas Cui, Šanchajaus Jiao Tong universiteto profesorius.

Profesorius ir jo kolegos palygino savo naujos dangos atspindėtumą su kitomis šviesą prarandančiomis nanostruktūromis. Žmogaus akims skirtumai tarp įvairių nanostruktūrų yra nereikšmingi, tačiau tyrėjai nustatė, kad jų danga iš tikrųjų buvo pati tamsiausia.

Kaip matyti iš nuotraukos, efektas yra gana įspūdingas. Ryškiai geltonas deimantas, atrodo, praranda visus savo bruožus, tampa tuo, ką menininkas Diemutas Strebe pavadino „savotiška juodąja skyle“, iš kurios neištrūks nei šviesa, nei šešėliai.

Ši „uberdark“ danga vieną dieną galėtų padėti astronomams pamatyti tikras juodąsias skyles, panaudojus medžiagą, būtų galima „sumažinti“ žvaigždžių skleidžiamą šviesą, kuri dažnai tokiems stebėjimams trukdo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt