Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.09.14 09:59

Dėl tatuiruočių limfmazgiuose kaupiasi mikroskopinės metalo dalelės: ar jos gali kelti pavojų?

žalingos dalelės patenka per adatas
LRT.lt 2019.09.14 09:59

Atidžiai pažvelgę į daug tatuiruočių turinčio žmogaus limfmazgius, išvysite kai ką keisto – mikroskopines metalo daleles, skelbia„IFL Science“.

Žinoma, jog tatuiruojant kūną į jį gali patekti metalo nanodalelės. Patekusias į kūną, imuninė sistema daleles pasisavina ir jos nusėda limfmazgiuose, esančiuose pažastyse, kirkšnyse ir kakle. Anksčiau buvo manoma, kad žalingos dalelės į kūną patenka per tatuiruočių rašalą, tačiau naujas tyrimas atskleidė visai kitokius rezultatus.

Mokslininkai sužinojo, kad tatuiruotų žmonių limfmazgiuose randami nikelio ir chromo pėdsakai į kūną patenka per tatuiravimo aparato adatas, pranešama žurnale „Particle and Fibre Toxicology Journal“.

„Darant tatuiruotes, ne viską galima pamatyti plika akimi. Svarbu ne tik tai, kad salonai būtų švarūs, įranga – sterili, o pigmentai kokybiški. Išsiaiškinome, kad įtakos žmogaus kūnui turi ir adata“, – cituojamas vienas iš tyrimo autorių, Hiramas Castillo.

Vokietijos federalinio rizikos vertinimo instituto mokslininkų vadovaujama komanda tyrimą pradėjo analizuodami tatuiruotų ir tatuiruočių neturinčių mirusių asmenų kūno audinius. Tatuiruotų asmenų limfmazgiuose jie rado 50-ties nanometrų chromo ir nikelio dalelių. Gali pasirodyti, kad toks kiekis yra nepavojingas, tačiau nanodalelės gali būti daug pavojingesnės už stambesnes daleles. Jų santykis tarp paviršiaus ploto ir tūrio yra didesnis, o tai lemia didesnį nuodingų elementų išsiskyrimą.

Mokslininkų nuostabai, šių metalų tatuiruočių rašale nebuvo, todėl jie pradėjo jų ieškoti kitur.

„Ištyrėme maždaug 50-ies rūšių rašalo mėginius, tačiau tokių dalelių neradome ir įsitikinome, kad tyrinėtų pavyzdžių neužteršėme. Tada sugalvojome ištirti adatą ir mums pasisekė“, – teigė Vokietijos federalinio rizikos vertinimo instituto mokslininkė ir tyrimo bendaautorė Inesa Schreiver.

Išsamesnė analizė atskleidė, kad žaliame, mėlyname ir raudoname tatuiruočių rašale yra balto pigmento, vadinamo titano dioksidu, nuo kurio greičiau nusidėvi tatuiravimo adata. Tačiau juodame rašale šio pigmento nėra, todėl adata susidėvi mažiau.

Šis atradimas galėtų padėti paaiškinti, kodėl kai kuriems asmenims tatuiruotės sukelia alerginę reakciją. Kol kas išlieka neaišku, kokį poveikį sveikatai turi į limfmazgius patekusios metalų nanodalelės. Šiuo metu beveik nėra duomenų, įrodančių, jog tatuiruotės yra susijusios su didesnėmis sveikatos problemomis, tačiau prieš darydami išvadas, tyrėjai tikisi šiek tiek geriau ištirti šią situaciją.

„Deja, šiandien dar negalime nustatyti, kokią įtaką sveikatai daro ir kokias alergijas gali sukelti nusidėvėjusios tatuiravimo aparatų adatos, – kalbėjo I. Schreiver. – Tai – ilgalaikiai efektai, juos įvertinti galima tik atliekant ilgalaikius epidemiologinius tyrimus, kurie jau daugelį dešimtmečių padeda stebėti žmonių sveikatos būklę.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi