Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.09.11 16:45

„Česnakas 2.0“ – Kinijoje pirmą kartą klonuota katė

kainavo 35 tūkst. dolerių
LRT.lt 2019.09.11 16:45

Huangas Yu, nugaišus 2 metų amžiaus britų trumpaplaukei katei, kurią jis vadino Česnaku, žinojo, ką darys toliau. Jis norėjo savo katės klono.

„Sinogene“, Pekine įsikūrusi naminių gyvūnėlių klonavimo įmonė, jau klonavo daugiau nei 40 naminių gyvūnėlių, įskaitant pirmąjį pasaulyje policijos šuniuką. Gyvūnų rūšių somatinių ląstelių klonavimo būdai yra palyginti nauja technologija, o kačių klonai vis dar kelia problemų, tačiau jie priėmė iššūkį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Kačių reprodukcinės ir fiziologinės savybės skiriasi nuo daugumos gyvūnų“, – pranešime cituojamas veterinaras Shi Zhenshengas.

„Jų reprodukcinis ciklas yra ypatingas, o klonavimo būdai yra sudėtingi. Operacija yra komplikuota. Šis sėkmingas kačių klonavimas yra vienas iš nedaugelio sėkmingų atvejų pasaulyje, žymintis svarbiausią Kinijos žingsnį klonavimo srityje“, – pridūrė jis.

Po beveik metus trukusių pastangų mokslininkams pavyko perkelti embrioną surogatinei katei, kuri 66 dienas nešiojo besivystantį kačiuką. „Česnakas 2“ gimė 2019 m. liepos 21 d. Mokslininkai sako, kad beveik mėnesį stebėjo kačiuką ir praneša, kad jis yra geros fizinės būklės ir nesiskiria nuo veisiamų kačiukų.

Procedūra kainavo 35 tūkst. dolerių, praneša „Agence France-Presse“, tačiau Yu sako, kad tai padaryti buvo verta.

„Katę toliau vadinsiu Česnaku, nes širdyje aš visada jaučiau, kad klonuotas kačiukas yra buvusio augintinio gyvenimo tęsinys“, – sakė gyvūno šeimininkas.

Nors jis pasiilgs savo tikrosios katės, nauja katė su tais pačiais genais suteikia jam paguodos.

Praėjusiais metais daugiau nei 22 milijonai Kinijos gyventojų augino apie 40 milijonų naminių kačių, todėl naminių gyvūnėlių klonavimo pramonė netrukus gali būti ypač pelninga.

Pernai Kinijos biologai sėkmingai klonavo dvi makakų beždžiones, jie buvo pirmieji tikrieji primatų rūšies klonai. Laboratorijoje Pietų Korėjoje šuo gali būti klonuotas už 100 tūkst. dolerių. Tyrėjai bando klonuoti mamutą, o Sibire įsikūrę mokslininkai bando klonuoti 40 tūkst. metų istoriją menantį kumeliuką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi