Mokslas ir IT

2019.09.10 12:35

Lietuvius nustebinęs meteoras – obuolio dydžio bolidas, skriejęs milžinišku greičiu

skrido 100 km aukštyje, matėsi, kaip suskilo į 4 dalis
Tautvydas Lukaševičius, LRT.lt2019.09.10 12:35

Sakoma, kad giedrą naktį užtenka akimirkai pakelti akis į dangų ir išvysime visai kitokį pasaulį. Pirmadienio vakarą daugybė žmonių visoje Lietuvoje matė ryškiai švietusį meteorą. Astronomai tikina, kad tai buvo dėl ryškios šviesos bolidu vadinamas meteoras, kuris buvo maždaug obuolio dydžio. Tiesa, jis skriejo milžinišku greičiu – per sekundę įveikė bent 15 km.

Stebėjo ne vieną lietų, bet tai buvo unikalu

Astronomija besidomintis Rolandas šį reiškinį stebėjo maždaug 21 val. vakaro, kai laiką leido Neries regioniniame parke netoli Vilniaus. Pasak jo, pirmą kartą jis matė tokį ryškų meteorą. Vyras suskubo paskambinti astronomams ir paklausti, ar tokie reiškiniai nėra registruojami.

„Tokio ryškaus nesu matęs. Buvome prie upės Neries regioniniame parke. Jei žiūrėtume į kompasą, reiškinys prasidėjo 30 laipsnių šiaurės rytuose ir baigėsi 100 laipsnių į rytų pusę. Ryškis buvo labai didelis. Jei palyginsime su Venera, sakyčiau, kad kokius 5 kartus ryškiau švietė. Iš pradžių šviesa buvo panaši į vaikų leidžiamus žibintus, o paskui pasikeitė spalva, bolidas pasidarė žalias, mačiau, kaip jis suskilo į 4 gabalus“, – LRT.lt sakė jis.

Anot astronomijos entuziasto, visa tai truko 4 ar 5 sekundes. „Esu matęs ne vieną meteorų lietų, bolidų, tačiau tokio ryškaus nemačiau. Manau, kad vaizdą galėjo užfiksuoti vairuotojai, kurie važiavo Vilniaus link ir naudojo vaizdo registratorius“, – pridūrė jis.

Obuoliukas, skriejantis milžinišku greičiu

Daktaras Vidas Dobrovolskas, Žvaigždžių atmosferų fizikos grupės mokslininkas, LRT.lt patvirtino, kad buvo matomas labai ryškus meteoras, kuris yra vadinamas bolidu: „Kol kas nežinau, koks buvo didžiausias jo ryškumas, tačiau jis atrodė labai įspūdingai. Tokie reiškiniai pasitaiko atsitiktinai, astronomai tokių reiškinių netyrinėja, jis nebuvo stebėtas specialiai. Pagal ryškumą galiu pasakyti, kad tai buvo kumščio ar obuolio dydžio akmenukas. Jų didelis susidūrimo greitis, todėl net ir būdami labai mažiukai jie palieka labai ryškų pėdsaką danguje.“

Mokslininko teigimu, bolidai dažniausiai skrenda apie 15 km/s greičiu. Greitis svyruoja nuo 10 km/s iki 30 km/s. Bolidais jie vadinami dėl ryškumo.

„Jeigu krintanti žvaigždė arba meteoras yra matomas maždaug kaip Veneros planeta, yra ryškesni už bet kurią matomą žvaigždę, jie vadinami bolidais. Čia istorinis pavadinimas. Graikų kalba šis žodis reiškia „svaidomoji ietis“, nes rodosi, kad dangumi tarsi pralėke ugnies ietis. Visi ryškūs meteorai vadinami bolidais“, – aiškino mokslininkas.

Pasak jo, tokie reiškiniai gali būti matomi kartą per savaitę, jei kalbėsime apie visą planetos rutulį. Į Žemę jie pataiko atsitiktinai, todėl tame pačiame taške tai tikrai gali būti retas reiškinys: „Jei būtų buvus debesuota naktis, mes būtume jo nepastebėję, nes jis sužimba maždaug 100 km aukštyje virš Žemės.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.