Mokslas ir IT

2019.09.09 18:11

„Auksinės žąsies“ apdovanojimai: kaip kvailiausios mokslinės idėjos išgelbėjo milijonus gyvybių

naudojo varlės odą ir krabo kraują
LRT.lt2019.09.09 18:11

Jie stebėjo, kaip dauginasi sraigės, švelniai masažavo žiurkes, sugalvojo vaistus sukurti iš pavojingiausių roplių nuodų. Kažkada jų idėjos ir eksperimentai kėlė juoką, o šiandien jie pagerbiami už milijonus išgelbėtų gyvybių. Šie mokslininkai pirmieji padėjo „auksinius kiaušinius“ ir paspartino daugybės mokslo sričių progresą.

Aštuntojoje kasmetinėje „Auksinės žąsies“ apdovanojimų ceremonijoje bus pagerbtos trys mokslininkų komandos, kurių iš pirmo žvilgsnio kvailai skambėję tyrimai visuomenei atnešė realios naudos. 5 mokslininkų pavardės rugsėjo 10 d. dar kartą primins, kad drąsa ir savo tikslo siekimas bet kokia kaina atneša puikių rezultatų.

Varlės oda išgelbėjo 50 mln.

Be tinkamo ir greito gydymo maždaug pusė žmonių, sergančių cholera, miršta. Pritaikius gydymą, mirčių skaičius sumažėja iki mažiau nei 1 proc. 1965 m. Davidas Sacharis, dirbdamas Bangladeše, panaudojo eksperimentinį aparatą – varlės oda buvo naudojama pacientų, sergančių cholera, žarnyno veiklai patikrinti.

Toks paprastas eksperimentas paskatino kitus mokslininkus atlikti papildomus tyrimus ir klinikinius bandymus, kurie galiausiai leido sukurti paprastą geriamąjį tirpalą cholerai gydyti. Sachario atliktas varlių odos tyrimas ir po jo atlikti klinikiniai žmonių tyrimai padėjo išgelbėti maždaug 50 milijonų gyvybių visame pasaulyje.

Krabo kraujas – tarsi lakmuso popierėlis

Didelis bakterijų endotoksinų kiekis kraujyje gali nužudyti žmones, tačiau kai kurių krabų kraujas ypač jautrus ir netoleruoja endotoksinų buvimo. Šeštajame dešimtmetyje Frederikas Bangas tyrė krabų, kurie turi veiksmingą ir stiprų kovos su bakterine infekcija mechanizmą, kraują.

Jis paprašė hematologo Jacko Levino padėti jam suprasti, kodėl krabų kraujas kreša, kai jį paveikia tam tikros bakterijos. Taip J. Levinas sukūrė testą, kuris padeda nustatyti bakterijų endotoksinų buvimą naudojant krabų kraują. Dabar standartinis LAL (Limulus ameobocyte lysate) testas yra naudojamas beveik visiems vaistams išbandyti prieš juos skiriant pacientams.

Kai žmogaus kūnas puola save

Šiandien milijonai žmonių kenčia nuo autoimuninių ligų, pavyzdžiui, vilkligės, išsėtinės sklerozės ar reumatoidinio artrito. Dešimtajame dešimtmetyje Noelio Rose’o laboratoriniai skydliaukės ląstelių pagamintos medžiagos bandymai padėjo pastebėti kai ką netikėto: gyvūnai turi imuninį atsaką į savo audinius. Tuo metu mokslininkai nežinojo, kad tai įmanoma. N. Rose’o atradimas, vadovaujant jo mentoriui Ernestui Witebsky, leido geriau suprasti autoimunines ligas.