Mokslas ir IT

2019.09.09 15:56

Metaforų testas: kaip jas suvokia sveiki ir šizofrenija sergantys žmonės

LRT.lt 2019.09.09 15:56

Vienas iš šizofrenijos požymių yra nesugebėjimas atpažinti metaforų. Lenkijos tyrėjai panaudojo magnetinį rezonansą, kad nustatytų smegenų dalis, atsakingas už metaforų apdorojimą. Jie stebėjo, kaip metaforas perpranta tiek sergantys šia liga žmonės, tiek visiškai sveiki asmenys.

Pasirodo, sveikų ir šizofrenija sergančių žmonių smegenys metaforas atpažįsta ir apdoroja skirtingose smegenų srityse.

Metaforos ir jų suvokimas yra labai svarbu, jei žmonės nori efektyviai bendrauti. Daugelis metaforų yra tokios pažįstamos, kad vos pastebime jas.

Šizofrenija sergantiems žmonėms metaforos gali būti baisesnės nei tiems, kurie mokosi, pavyzdžiui, naujos kalbos, todėl visiems kitiems suprantami teiginiai gali netgi supykdyti, kelti stresą. Martinas Jani, mokslininkas iš Jogailaičio universiteto Lenkijoje, stebėjo 60 savanorių. Pusė jų sirgo šizofrenija, kita pusė buvo sveiki. Mokslininkai liepė tiriamiesiems skaityti trumpas istorijas ir darė smegenų nuotraukas.

Trečdalis pasakojimų, kuriuos kiekvienas eksperimento dalyvis perskaitė, baigėsi metafora, trečdalis pasibaigė logišku sakiniu be metaforos, o likęs trečdalis – su neracionalia ir absurdiška pabaiga. Savanoriai turėjo nustatyti, kuris pasakojimas buvo kuris. Paaiškėjo, kad skiriasi aktyvios smegenų sritys, reaguojančios į metaforas, kai lyginame šizofrenija sergančius ligonius ir sveikus žmones.

Pastarieji parodė stiprų atsaką priekinėje žievėje ir amygdaloje, tačiau sergančių šizofrenija smegenyse suaktyvėjo vietos, kurios paprastai nėra susijusios su metaforų apdorojimu.

Tyrėjai pristatė savo darbą 32-ojoje Europos neuropsichofarmakologijos kolegijos konferencijoje. Nors jie ne pirmieji mėgino pastebėti šizofrenikų ir sveikų žmonių metaforų apdorojimo skirtumus, mokslininkai teigia, kad ir jiems pavyko atrasti kažką naujo.

Paskelbta, kad sritys, kuriose metafora dažniausiai apdorojama, šizofrenija sergančių žmonių atveju, nėra aktyvios, smegenys bando apdoroti informaciją kitur. Kartais tai veikia, tačiau kartais sukuria papildomą krūvį smegenims.