Mokslas ir IT

2019.09.06 17:04

Indijos „Chandrayaan-2“ Mėnulio misija pasirengusi nusileidimui

ELTA2019.09.06 17:04

Indijos „Chandrayaan-2“ Mėnulio misija, kainavusi 142 mln. dolerių, yra pasirengusi vykdyti nusileidimą ant neištyrinėto Mėnulio paviršiaus regiono.

Remiantis Indijos kosmoso tyrimų organizacijos (ISRO) duomenimis, nusileidimo įtaisui „Vikram“, nešančami mėnuleigį, numatyta ant Mėnulio pietų ašigalio nusileisti naktį į šeštadienį 01.30-02.30 val. Indijos laiku (Lietuvos laiku – 23.00-00.00 val.).

„Tas momentas, kurio entuziastingai laukė 1,3 mlrd. indų, jau čia!“ – savo „Twitter“ paskyroje rašė ministras pirmininkas Narendra Modis, kuris su 60 mokinių bus šio įvykio liudininkais. „Po kelių valandų ant Mėnulio pietų ašigalio įvyks „Chandrayaan-2“ nusileidimas. Indija ir visas pasaulis pamatys mūsų kosmoso mokslininkų pavyzdinį meistriškumą.“

Mėnuleigis „Pragyan“ kartu su nusileidimo įtaisu 14 dienų darys eksperimentus, į Žemę siųsdami nuotraukas, kurios prisidės prie mokslinių žinių apie Mėnulio paviršių, egzosferą ir vandens pėdsakus.

Nepilotuojama „Chandrayaaan-2“ misija buvo paleista liepos 22 dieną iš Pietų Indijoje esančio Šryharikotos kosmodromo. Po paleidimo per 46 dienas kosminis aparatas pirmiausia suko ratus aplink Žemę, o vėliau 384 tūkst. kilometrų keliavo į Mėnulio orbitą. Pirmadienį nusileidimo įtaisas sėkmingai atsiskyrė nuo palydovo.

ISRO vadovas Kailasavadioo Sivanas sakė, kad 15 minučių truksiantis nusileidimo manevras bus pati sunkiausia organizacijos užduotis ir „labiausiai bauginantys momentai“ ISRO mokslininkams.

Indijos pirmoji Mėnulio misija „Chandrayaan-1“ 2008-aisiais suko ratus aplink Mėnulį ir patvirtino vandens egzistavimą. Jei Indijai pavyks šis Mėnulio misijos nusileidimas, šalis taps tik ketvirtąja tai padariusia šalimi po JAV, Rusijos ir Kinijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.