Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.08.31 18:47

Svečias iš tarpžvaigždinės erdvės nėra nei cigaras, nei ateivių laivas

tikisi daugiau sužinoti 2022 metais
LRT.lt 2019.08.31 18:47

2017 metų spalio mėnesį astronomai pastebėjo, jog pro mūsiškę Saulės sistemą skrieja neįprastas kosminis kūnas. Mažiausiai 400 metrų ilgio asteroidas 1I/2017 U1, dar žinomas kaip „Oumuamua“ (havajietiškai reiškiantis „pasiuntinys iš toli“), yra pirmasis žinomas objektas, kuris buvo patvirtintas kaip atkeliavęs į mūsų Saulės sistemą iš kitos žvaigždės sistemos.

Naujausias mokslininkų tyrimas patvirtino, jog šis unikalus dangaus kūnas nėra nežemiškos civilizacijos kosminis laivas, skelbia „Live Science“.

„Nieko panašaus į Oumuamua mūsų Saulės sistemoje dar nesame matę. Tai iki šiol labai paslaptingas objektas. Tiesa, norime laikytis analogijų su mums žinomais daiktais, kol nerandame ko nors unikalaus. Ateivių kosminio laivo idėja gal ir įdomi, tačiau mūsų analizė rodo, jog viską, ką žinome apie šį kūną galima paaiškinti įvairiausiais natūraliais reiškiniais“, – sakė Merilendo universiteto (JAV) astronomas Matthew Knightas.

Manoma, jog iki savo susidūrimo su Saulės gravitacine trauka, šis asteroidas tarpžvaigždine erdve skriejo milijonus metų.

Nors šis atradimas mokslininkams nebuvo visiška staigmena (objekto iš tarpžvaigždinės erdvės jie laukė jau ne vieną dešimtmetį), tačiau jie tikėjosi, jog mus pasieks kometa, o ne asteroidas. Tokia prielaidą mokslininkai darė, kadangi dauguma iš mūsų Saulės sistemos išsviedžiamų objektų yra kometos, tad manyta, jog panašios proporcijos galėtų egzistuoti ir kitose žvaigždžių sistemose. Vis dėlto įmanoma, jog ši prielaida nebuvo teisinga.

Pati akivaizdžiausia šio tolimo „pasiuntinio“ keistenybė yra jo forma. Nors Oumuamua ilgis prilygsta maždaug keturių futbolo aikščių ilgiui, jo plotis gali būti vos 40 metrų. Toks pailgas objektas (santykiu 10:1) Saulės sistemoje dar niekada nebuvo regėtas. Mums daug įprastesni objektai, kurie net pačiu ekstremaliausiu atveju yra vos triskart ilgesni už savo plotį.

Vis dėlto savo struktūra įsibrovėlis iš tarpžvaigždinės erdvės mums yra ganėtinai pažįstamas. Jis atrodo tankus, galimai uolinis ar metalinis, ir neturi ženklaus vandens ar ledo kiekio. Visa tai atitinka daugybės Saulės sistemos asteroidų ypatybes. Kadangi Oumuamua milijonus metų maudėsi kosminėje spinduliuotėje, dėl šio apšvitinimo jo paviršius yra šiek tiek raudonas.

Kol kas mokslininkai dar neišsiaiškino, kaip Oumuamua galėjo susiformuoti ir kokiu būdu jis sugebėjo išlaikyti neįprastą cigaro formą. Pavykus atskleisti šias mįsles, galėtume daugiau sužinoti ne tik apie patį asteroidą, tačiau ir apie tolimą žvaigždės sistemą, iš kurios šis keliautojas atvyko.

Savo artimiausią tašką nuo Saulės asteroidas praskriejo 2017 m. rugsėjo 9 d. Oumuamua dabar skrieja trajektorija, vedančia į tolimąją tarpžvaigždinę erdvę. Neptūno orbitą asteroidas praskries 2022 metais.

Asteroidas atskriejo kryptimi iš Lyros žvaigždyno, tačiau nėra žinoma iš kurios žvaigždės sistemos tiksliai.

Oumuamua nutolo, tačiau netiesioginiai stebėjimai dar gali padėti apie jį sužinoti daugiau: 2022 metais dangaus kūną bus galima tirti JAV Nacionalinio mokslo fondo teleskopu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi