Mokslas ir IT

2019.08.30 09:55

Kvepalai iš išmatų: slaptas aromatas, kurio kilmė – paslaptinga banginių ambra

80 kg gabalas – už 3 milijonus dolerių
LRT.lt2019.08.30 09:55

Kai kuriuose pasaulio paplūdimiuose galima aptikti baltą, vašką primenančią medžiagą, kurios vertė beveik prilygsta aukso. Tai – ambra, kurią žmonės daugybę metų naudoja kaip kvepalų aromatą, tradicinės medicinos preparatą ir netgi prieskonį. Vis dėlto tai yra kašalotų išmatos, rašoma žurnale „How It Works“.

Per aštrūs kalmarų „snapai“

Nepasotinamu apetitu garsėjantys kašalotai kiekvieną dieną gali suryti iki tonos maisto, o vienas iš šios grandiozinės puotos patiekalų yra kalmarai. Nors didžioji dalis kalmarų kūno yra minkšta ir mėsinga, tačiau jie taip pat turi dygius „snapus“, kurių kašalotai suvirškinti nepajėgia. Įprastai šios kalmarų dalys kas kelias dienas yra išvemiamos atgal į vandenyną, taip apsaugant banginio žarnyną nuo aštrių snapų kraštų, tačiau maždaug 1 iš 100 kašalotų nepasiseka.

Šių nelaimėlių organizmuose dalis kalmarų snapų įstringa, o už jų pradeda kauptis išmatos, žarnyno kirmėlės ir kalmarų akių obuoliai, formuojantys lipnų, rudą kamštį. Banginio sutraukiamasis raumuo nėra prisitaikęs išstumti kietas išmatas, todėl visa ši masė įstringa. Su tokiu žarnyno kamščiu banginiai gali išgyventi keletą metų ar net dešimtmečių, tačiau galiausiai gyvūnas miršta arba dėl žarnyno sieneles praplėšusios pernelyg didelės ambros, arba dėl kitų priežasčių.

Banginio kūną sudorojus kitiems jūros gyvūnams, visa ši žarnyne buvusi masė patenka į vandenyną, kur ilgus metus plaukioja vandens paviršiuje. Čia saulės šviesa, druskingas vanduo ir bakterijos ambroje sukelia cheminius pokyčius, kurie šią medžiagą džiovina ir valo. Šio proceso metu banginio išmatos ne tik įgauna šviesiai pilką ar gelsvą spalvą, bet ir įgyja išskirtinį ambrai būdingą kvapą.

Už 80 kg gabalą – 3 milijonai dolerių

Vertingi net nedideli ambros kiekiai. Pavyzdžiui, netoli Velso krantų rastas 1,1 kg gabalas buvo parduotas už 11 000 svarų.

2016 metais netoli Omano pakrantės žvejai aptiko 80 kg ambros gabalą. Jiems už jį buvo sumokėta beveik 3 milijonai dolerių.

Pats didžiausias ambros gabalas buvo atrastas Antarktidoje 1953 metais. Jo svoris siekė neįtikėtinus 420 kilogramų!

Ambra kvepaluose

Ambra kvepaluose naudojama iki šiol. Ši medžiaga yra vertinama už unikalų kvapą ir fiksatyvines savybes, dėl kurių kvepalų aromatas būna stipresnis ir išlieka ilgesnį laiką. Išskirtinis ambros aromatas apibūdinamas kaip saldus jūrinis muskusas, kurį lemia veiklioji medžiaga – triterpeno alkoholis ambreinas.

Gauti ambros nėra paprasta, tad kvepalų gamintojams tenka pirkti tuos gabalus, kurie būna randami paplūdimiuose ar žvejų tinkluose. Iš tiesų, ši medžiaga tokia reta, jog vienas jos gramas vertinamas apie 20 dolerių.

Nors šiuolaikiniuose kvepaluose naudojamos įvairios sintetinės alternatyvos, tačiau aukščiausios klasės gamintojai (tokie kaip garsieji „Chanel“ ar „Givenchy“) ir toliau naudoja tikrąją ambrą dėl jos kokybės.