Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.08.29 16:00

In vino veritas: Prancūzijos vyndariai patvirtino, kad drastiškai klimatas šilti pradėjo po 1988 m.

išanalizavo 664 metų vyndarių įrašus
LRT.lt 2019.08.29 16:00

Jei nepasitikite klimato tyrimus atliekančiais mokslininkais, kurie sako, kad paskutinės vasaros buvo neįprastai karštos, galbūt patikėtumėte vyndariu?

Juk in vino veritas (vyne slypi tiesa). Paskelbti 664 metų vynuogių derliaus įrašai rodo, kad pastarieji klimato pokyčiai yra unikalūs.

Net pagal Prancūzijos standartus Burgundijos gyventojai į savo vyną žiūri rimtai. Taip rimtai, kad jau 664 metus jie tiesiogiai registruoja savo metinio derliaus nuėmimo laiką arba mokėjimą vynuogių rinkėjams ir tarybos ataskaitas, skelbia „IFL Science“.

Mokslų daktaras Thomasas Labbė iš Burgundijos universiteto peržiūrėjo daugybę archyvų, kad nustatytų datas, kada prasidėjo derliaus nuėmimas Burgundijos regione. Jis išanalizavo archyvinę medžiagą, kuri pradėta kaupti 1354 m.

Po karštų, sausų vasarų vynuogės skinamos anksčiau, nei po vėsesnių, drėgnesnių. Tai patvirtino ir mokslininkas, palyginęs derliaus nuėmimo datas su vietos temperatūros duomenimis.

„Dažniausiai derlius buvo nuimtas po rugsėjo 28 d. – išimtis buvo ankstyvasis derlius. Nuo 1988 m. derliaus nuėmimo pradžios data pasikeitė vidutiniškai 13 dienų ir pasislinko į priekį“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas tyrėjas.

„Mes nesitikėjome, kad pagreitėjęs atšilimo tempas nuo devintojo dešimtmečio vidurio taip ryškiai išsiskirs“, – sakė Berno universiteto profesorius Christianas Pfisteris, kuris yra Labbė duomenų analizės bendraautorius. „Perėjimas prie greitesnio pasaulinio atšilimo laikotarpio po 1988 m. išsiskiria labai aiškiai. Visiems akivaizdus išskirtinis pastarųjų 30 metų rezultatas."

Klimato mokslininkai dažnai perspėja nedaryti išvados apie visa pasaulį, duomenis surinkus tik iš vienos vietos. Vis dėlto įrodymus, kuriuos Labbė surinko, tarsi patvirtina ir įrašai apie Japonijos sakurų festivalius.

Apie klimato pokyčius daugiau galima sužinoti iš medžių rievių, ledo šerdžių ar stalagmitų, tačiau šios netiesioginės priemonės yra ne tokios tikslios kaip Labbė surinkti derliaus nuėmimo duomenys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi