Mokslas ir IT

2019.08.29 19:39

„Instagram“ – populiariausia turgavietė norint įsigyti žmogaus kaulų

kaukoles papuošia makiažu ir papuošalais
LRT.lt2019.08.29 19:39

Prieš kelerius metus prie Esekse, Didžiojoje Britanijoje, gyvenančio Henry Scraggo durų atsidūrė dėžė su 12-a žmogaus kaukolių ir hienos skeletu. Jau keletą metų įvairias keistenybes kolekcionavęs ir kaupęs 28-erių sodininkas šią kolekciją visai atsitiktinai užtiko naršydamas interneto svetainėje „eBay“. Ilgai negalvojęs jis pasiūlė prekės kainą ir laimėjo aukcioną, skelbia „Wired“.

Kaukolių prekybos verslas

Anksčiau niekad rankose nelaikęs žmogaus palaikų, H. Scraggas gautą siuntinį išpakavo su nedideliu jauduliu. Tačiau vos paėmus kaukoles į rankas, vyrą pribloškė jų išraiškingų dantų ir įdubusių, gyvybės neturinčių akių grožis. Jis išdėliojo kaukoles, padarė keletą nuotraukų, įkėlė jas į instagramą ir po jomis prirašė žymes #skull, #skeleton, #curiosity (liet. kaukolė, skeletas, smalsumas).

Netrukus H. Scraggą užplūdo žinutės su pasiūlymais iš jo nupirkti šiurpius palaikus. „Nieko per daug nesitikėjau, – pasakojo vyras, – tačiau akivaizdu, kad žmonės nori to, ko neturi.“ Per ateinančius mėnesius jis pardavė keletą kaukolių, o už gautus pinigus nusipirko dar daugiau kaukolių. Internete ir vėl paskelbė, kad jas parduoda.

Šiandien H. Scraggas instagrame turi 33 tūkst. sekėjų, o jo paskyra tapo centrine nedidelio, tačiau aktyvaus socialiniame tinkle žmonių palaikais prekiaujančių pirkėjų ir pardavėjų tinklo ašimi. Dažniausiai tokios prekybos dalyviai yra aistringi kolekcionieriai, kuriems retų kaulų kaupimas – teisėtas pomėgis.

Kaukolės su makiažu

Tačiau kitiems prekyba žmonių palaikais instagrame atrodo ekscentriškai, ypač tada, kai instagramo prekeiviai tikras žmonių kaukoles nugrimuoja taip, kad šios ima priminti ryškiai išdažytų genčių gyventojų kaukoles. Atidžiai prekybą žmonių palaikais instagrame stebintys archeologai ir istorikai nerimauja, kad tinkle gali būti susiformavęs atskiras tamsios kolonijinės Vakarų praeities pasaulis ir baiminasi, ar tokiame istoriniame laikmetyje, kai muziejai pradėjo rimtai žiūrėti į pavogtų palaikų istoriją, internetinė prekyba tik vėl neatvers vos užsitraukti spėjusių žaizdų.

Anksčiau norint dalyvauti prekyboje žmonių palaikais, geriausia tai padaryti buvo galima portale „eBay“. Tačiau kai internetinė svetainė 2016 m. uždraudė prekiauti žmonių kūno dalimis (išskyrus galvos plaukus), prekyba žmonių kaulais persikėlė į instagramą, rašoma „Wired“.

Prekyba žmonių palaikais šiame socialiniame tinkle veikia panašiai, kaip ir prekyba kitais produktais. Vartotojas pasidalina, pavyzdžiui, kaukolės nuotrauka, komentare nurodydamas jos kainą. Susidomėję preke vartotojai su pardavėju susisiekia tiesiogine žinute. Kai suderama dėl kainos, atliekamas tiesioginis apmokėjimas, o prekės yra supakuojamos ir pristatomos pirkėjui.

Archeologai Damienas Hufferis ir Shawnas Grahamas nuo 2013 m. stebėjo šios šešėlinės rinkos mastą ir išanalizavo net keletą tūkstančių instagramo įrašų, kuriuose buvo reklamuojami žmonių palaikai. Jų tyrimo rezultatai atskleidė sparčiai didėjantį prekybos mastą: 2013 m. žmonių palaikų pardavimai sudarė beveik 4,7 tūkst. eurų, o 2016 m. šis skaičius pakilo ir ėmė viršyti 51 tūkst. eurų. Anot D. Hufferio, tikroji suma veikiausiai yra dar daug didesnė, nes daugelis pardavėjų viešai neskelbia siūlomų prekių kainų ir dėl sumos su pirkėjais derasi susirašinėdami. D. Hufferiui pavyko išsiaiškinti, kad kai kurios prekės pardavinėjamos net ir už didesnę nei 16 tūkst. eurų sumą.

Pasinaudoja įstatymų spragomis

Priešingai nei kita nelegali prekyba instagrame – prekiavimas egzotiniais gyvūnais, pagrobtomis senienomis, ginklais – prekyba žmonių palaikais nėra apibrėžta kaip nelegali. Jungtinėje Karalystėje žmonių kaulai pagal įstatymą priklauso tam, kas juos turi, nereikalaujami ir palaikų kilmę patvirtinantys dokumentai. Ir nors norint viešai demonstruoti žmonių kaulus reikalingas Žmonių audinių priežiūros tarnybos (angl. Human Tissues Authority) leidimas, ši nuostata negalioja talpinant nuotraukas internete.

Tačiau kitų šalių jurisdikcijos į prekyba kaulais žiūri ne taip atlaidžiai. Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose – Luizianoje, Džordžijoje ir Tenesyje – taikomi įstatymai, draudžiantys prekiauti ir laikyti žmonių palaikus. Tačiau, kaip teigia D. Hufferis, dažniausiai šie įstatymai yra dviprasmiški ir negriežti. Jis pasakojo, kad tinkamai pažymėjus siuntinį nereikia baimintis, jog jis bus sulaikytas Jungtinės Karalystės muitinėje.

Todėl instagramo prekeiviai pasinaudojo šia akivaizdžia įstatymo spraga ir išplėtojo tarptautinį prekybos tinklą, apimantį Jungtinę Karalystę, JAV, Kanadą ir Europą. Pasak feisbuko atstovo spaudai, prekyba kaulais prieštarauja socialinio tinklo politikai, kuri draudžia žmogaus organų, įskaitant ir kaulus, prekybą ir pardavimą socialiniame tinkle „Instagram“, o tuo užsiimančių asmenų paskyros gali būti pašalinamos. Anot atstovo spaudai, dėl šių pažeidimų iš tiesų buvo panaikintos keleto vartotojų paskyros.

Socialinis tinklas pakurstė prekybą

Tačiau D. Hufferis laikosi nuostatos, kad ši politika nėra tinkamai vykdoma. „Nors pekyba žmonių palaikais egzistavo ir prieš instagramą, jis suteikė galimybę susitelkti daugeliui žmonių ir pasiduoti šiai manijai, – kalbėjo jis. – Jis (socialinis tinklas) mažumų praktiką pavertė gyvybinga, globalia ir visiems prieinama.“

Nors prekyba žmonių kaulais internete yra legali, ar bent jau kelia teisinių dviprasmybių, kaukolių gerbėjų bendruomenė instagrame vis dėlto stengiasi išlaikyti šiokį tokį slaptumą. Pradėjus sekti ir bandyti susisiekti su skirtingais vartotojais, kurių paskyrose buvo aiškiai reklamuojami žmonių palaikai, jie portalui „wired.com“ tai kategoriškai neigė ir prisistatė esantys „meno kūrinių kolekcionieriai“ arba „kultūros istorijos“ puoselėtojai. Daugelis iš jų susisiekti bandžiusį žurnalistą nedelsiant užblokavo arba liepė jiems neberašyti.

Kolekcionierė ir prekeivė Debbie Reynders, kurios bendrą su vyru instagramo paskyrą seka 4 tūkst. žmonių, pasakojo, kad prekeivių uždarumas kyla iš baimės būti viešai stigmatizuojamiems ir laikomiems keistais. „Pašalinius žmones mūsų veikla gali kiek trikdyti, tačiau kolekcionuojantys ir jais (kaulais) prekiaujantys žmonės yra tikri, jie – labai atviri ir mieli. Bet išlieka šiek tiek budrūs, ypač su žurnalistais“, – „Wired “pasakojo moteris.

Kaip ir H. Scraggas, D. Reynders kartu su savo vyru kolekcionuoti kaulus pradėjo tada, kai netikėtai internetu nusipirko kaukolę. Ji pasakojo, kad gavusi siuntinį pradžioje jautėsi kiek sukrėsta, tačiau šis jausmas netrukus peraugo į susižavėjimą ir galiausiai virto manija. Šiuo metu sutuoktiniai dirba puse etato, o laisvomis nuo darbo valandomis prekiauja ir prižiūri savo vis didėjančią kaukolių kolekciją. „Viskas remiasi ne į pinigus, – teigė moteris. – Parduodame kaukoles tam, kad galėtume nusipirkti daugiau kaukolių. Manau, kad taip yra visiems tikriems kolekcionieriams.“

Instagramas kolekcionieriams leidžia ne tik surasti naujų pirkėjų ir pardavėjų, bet ir stengtis pateikti prekes vaizdiškai patraukliu būdu. O tai geriau nei bet kas kitas sugeba H. Scraggas, kuris visą savo laiką praleidžia prekiaudamas žmonių palaikais internetu ir besirūpindamas savo keistenybių parduotuvės-muziejaus Esekse priežiūra.

„Daugelis žmonių išvydę žmonių palaikus tikisi informacijos apie tai, kas buvo tas žmogus, kaip jie atsirado ir panašiai. Tačiau palaikai per metus perėjo per tiek daug rankų, kad perkant juos tikroji jų kilmė dažnai nebėra žinoma“, – teigė H. Scraggas.

Kaulai iš rankų į rankas keliauja amžius

Internete pardavinėjami palaikai dažnai būna nebenaudojami medicininiai ar odontologiniai pavyzdžiai, kurie jau keletą amžių keliauja iš vienų į kitų kolekcionierių rankas. Įprastai tokių prekių kilmės šalis būna Indija, 19-ame amžiuje buvusi prekybos žmonių palaikais centru. Tada medicinos įstaigos vertė žmones atiduoti kremuojamų artimųjų kaulus ir plukdė juos į Angliją medicinos studentams.

Anot Amhersto, Masačusetso universiteto istorijos profesoriaus Samuelio Redmano, prekyba kaulais ir kolonializmas ilgą laiką keliavo koja kojon. Tai įrodo milžiniškos žmonių palaikų kolekcijos Europos ir Amerikos muziejuose.

Daugelis šių kaulų buvo surinkti nelegaliais, dažnai žiauriais būdais. Tačiau anot S. Redmano, žmonių palaikų atiminėjimas iš artimųjų buvo teisinamas tariamai didesne Vakarų mokslo svarba nei vietinių populiacijų susirūpinimas ir jų kultūrinės praktikos. „Apie tai, kad kaulai buvo demonstruojami ir surenkami smarkiai prieštaraujant daugelio žmonių, iš kurių jie buvo paimti, tradicijoms, buvo beveik negalvojama“, – kalbėjo jis.

Kaip ir 19-ame bei ankstyvajame 20-ame amžiuje, pirkėjai vis dar noriai moka brangiau už vadinamuosius genčių žmonių palaikus, pardavinėjamus instagrame. Pavyzdžiui, šiuo metu H. Scraggas už 840 eurų parduoda dajakų kaukolę, kurios buvo renkamos kaip Borneo vietos žmonių kovos trofėjai. Vyras taip pat turi Papua Naujosios Gvinėjos vietinius gyventojus asmatus primenančią kaukolę. Šios genties žmonės tradiciškai puošė protėvių palaikus bičių vašku, sėklomis, plunksnomis ir papuošalais.

Kaip teigia D. Hufferis, didžioji dauguma instagrame pardavinėjamų vadinamųjų genčių kaukolių yra „osteologiškai tikros, tačiau kultūriškai padirbtos“. Tai reiškia, kad tai yra tikri žmonių kaulai, tačiau jie nėra autentiški, o tik primena genčių kultūrą ir stilistiką. Tokias kaulų modifikacijas atlieka ir D. Reynders vyras, pjaustinėdamas ir dekoruodamas kaukoles ne tik pagal genčių tematiką, bet ir pagal mitinių būtybių atvaizdus.

„Ar kada nors anksčiau esate savo rankose laikę žmogaus kaukolę? Jei ne, tuomet patariu jums ją įsigyti ir kurį laiką su ja pagyventi. Tuomet netrukus suprasite, kokia ji tuščia, bet tuo pačiu ir labai graži. Jei norite, galiu jums kokią parūpinti“, – juokavo H. Scraggas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.