Mokslas ir IT

2019.08.27 15:36

Rusijos erdvėlaivis su žmogaus dydžio robotu sėkmingai nusileido kosminėje stotyje

Nepilotuojamas erdvėlaivis, gabenęs pirmąjį į kosmosą išsiųstą Rusijos robotą androidą, antradienį sėkmingai prisitvirtino prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS), teigė Rusijos kosmoso agentūra.

Žmogaus dydžio robotas FEDOR gali imituoti žmogaus judesius ir padėti astronautams atlikti įvairias užduotis.

„Kontaktas patvirtintas, prisitvirtinimas taip pat patvirtintas“, – paskelbė JAV kosmoso agentūros NASA pranešėjas. Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ internetiniame tinklapyje taip pat patvirtinta, kad erdvėlaikiui „Sojuz MS-14“ pavyko sėkmingai nusileisti TKS. „NASA TV“ televizijos, kuri transliavo šį įvykį, pranešėjas gyrė automatinio erdvėlaivio „nepriekaištingą prisikabinimą prie TKS“. „Antrasis bandymas buvo puikus. Robotas papildė TKS komandą, šiuo metu stotyje yra 7 darbuotojai,“ – sakė NASA atstovas, patikslindamas, kad kosminėje stotyje šiuo metu gyvena 6 žmonės.

Erdvėlaivis ketvirtadienį pakilo iš Rusijos kosmodromo Pietų Kazachstane, o FEDOR androidas kosminėje stotyje turėtų pasilikti iki rugsėjo 7 dienos, čia jis mokysis padėti astronautams.

Erdvėlaivio paleidimo metu robotas skandavo „Pirmyn, pirmyn“ – legendinę frazę, kurią kildamas ištarė ir pirmasis į kosmosą pakilęs žmogus Jurijus Gagarinas.

„Sojuz“ erdvėlaiviai paprastai yra pilotuojami, bet šį kartą juo nekeliavo joks žmogus – buvo siekiama išmėginti naują nepaprastosios padėties gelbėjimo sistemą.

„Roskosmos“ teigimu, MS-14 gabeno 670 kilogramų krovinių: mokslinę ir medicininę įrangą, gyvybės palaikymo sistemos komponentus, taip pat konteinerius su maistu, vaistais ir asmeninės higienos priemonėmis įgulos nariams.