Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.08.17 14:26

Turkijoje rastas numanomas Sakartvelo valdovės Tamaros vaikaitės kapas

BNS 2019.08.17 14:26

Turkijos šiaurės vakaruose archeologai aptiko kapą, kuriame, kaip manoma, gali būti palaidota 12–13 a. Sakartvelo karalienės Tamaros Didžiosios vaikaitė – Konijos sultonato valdovo sutuoktinė Gurcu Hatun, šeštadienį pranešė Sakartvelo ambasada Ankaroje.

Ambasados duomenimis, kasinėjant Pansinlero rajone netoli Erzurumo miesto buvo rasti sarkofagai, galimai priklausantys seldžiukų sultonui Ala ad Dinui Kajui Kubadui II ir jo motinai Gurcu Hatun, kuri, kaip ir jos garsioji senelė, turėjo Tamaros vardą.

Ambasada pažymėjo pradėjusi rinkti informaciją apie šiuos tyrimus.

Kaip nurodoma Sakartvelo parlamento nacionalinės bibliotekos tinklalapyje, Tamara Gurcu Hatun, kurios motina buvo karalienės Tamaros Didžiosios duktė Rusudan, 1236-aisiais, būdama 13-metė, buvo ištekinta už 17-mečio Konijos sultono Gijat al Dino Kaichusravo II. Pagal šios politinės santuokos sąlygas Bagrationų karališkosios giminės narė išsaugojo teisę išlikti ortodoksė krikščionė.

Nurodoma, kad Tamara buvo sultono mylimiausioji žmona ir buvo praminta Gurcu Hatun („Ponia iš Sakartvelo“). Istorikų teigimu, sultonas norėjo ant savo monetų iškaldinti savo žmonos portretą. Tačiau islamas draudžia žmonių atvaizdus, tada valdovas ėmėsi gudrybės: 1236 metais buvo kaldinamos monetos, ant kurių pavaizduotas jo žmonos simbolis – Saulė Liūto žvaigždyne.

Sultonui mirus našlė tapo valstybės valdymą perėmusio vyriausiojo vizirio Muin al Dino Siuleimano Parvanos žmona.

Istoriniuose šaltiniuose nurodoma, kad Gurcu Hatun palaikė draugiškus santykius su filosofu ir poetu Džalalu ad Dinu Rumiu, paskatinusiu įkurti Konijoje sufijų maulavitų, vadinamųjų šokančių dervišų, ordiną. Manoma, kad sultono našlė buvo šio ordino, atviro visiems, išpažįstantiems monoteistines religijas, narė.

Yra žinoma, kad 1277 metais Gurcu Hatun vyras žuvo per mongolų antpuolį, bet apie jos pačios gyvenimo paskutiniuosius metus patikimų rašytinių šaltinių neišliko. Iki šiol nebuvo žinoma ir jos palaidojimo vieta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi