Mokslas ir IT

2019.08.16 10:36

Virkštelės kraujo bankas Lietuvoje: tėvai kloja nemažas sumas, specialistai ragina neskubėti

Loreta Mačiulienė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.16 10:36

Privačių kamieninių ląstelių bankų paslaugas pasirinkti svarstantiems tėvams rekomenduojama gerai apgalvoti, ar rinktis nepigias paslaugas. Bioetikos komiteto žiniomis, iki šiol šalyje virkštelės kraujo kamieninės ląstelės nebuvo panaudotos nė vienam vaikui, iš kurio buvo surinktos, gydyti. Paslaugos teikėjai atkerta – tėvai renkasi patys, niekas jų neverčia.

Vilniuje įsikūrusiame privačiame kamieninių ląstelių banke, saugoma per 900 surinktų vadinamųjų virkštelinių pavyzdžių. Tik gimus vaikui iš virkštelės surinktas kraujas atvežamas čia, apdorojamas ir saugomos 20 metų.

„Tai yra toks unikalus gimimo metu surinktas produktas, kurį po to panaudojus biotechnologinius procesus, žinias tu gali labai plačiai pritaikyt“, – pasakoja Kamieninių ląstelių banko „Imunolita“ atstovas Adas Darinskas.

Tėvai pakloja nemažus pinigus

Tikinama, kad kamieninės ląstelės gali padaryti kone stebuklus gydant onkohematologinius susirgimus. Skelbiama, kad ateityje galimas proveržis kamieninėmis ląstelėmis gydyti cukrinį diabetą, neurodegeneracines ligas, insultą, širdies nepakankamumą.

Kamieninių ląstelių saugojimu susigundę tėvai pakloja nemažus pinigus – 1000 eurų kainuoja ląstelių surinkimas, daugiau nei 2000 eurų – saugojimas.

„Įsikūrėm prieš berods 13 metų ir ilgą laiką dirbom vieni rinkoje, bet po to, prieš kokius 3–4 metus, sušoko labai daug žaidėjų į šitą, pavadinkime, rinką, nors tai nėra rinka, tai yra gyvybės sveikatos sektoriusׅ“, – aiškina A. Darinskas.

Vestuves neseniai atšokusi ir šeimos pagausėjimą planuojanti Eglė svarsto, ar pasinaudoti tokia galimybe.

„Trūksta argumentų, informacijos apie tai, ar tai tikrai yra veiksminga. Kiek domiuosi ir kiek skaitau socialiniuose tinkluose, daug žmonių, mamų diskutuoja ar iš tikro verta“, – sako kaunietė Eglė.

O galimybė, pasak moters, – vienintelė, kamieninės ląstelės surenkamos vaikui gimstant, vadinasi, arba pasinaudoji, arba prarandi.

Vadina fantazijomis

Lietuvos bioetikos komitetas prieš kelerius metus paaiškino, kad vaiko išsaugotas virkštelės kraujas jam pačiam gali būti panaudotas labai retai. Iki šiol Lietuvoje virkštelės kraujo kamieninės ląstelės nebuvo panaudotos nė vienam vaikui gydyti.

„Fantazijų ir futuristinių pasvarstymų yra, niekas negali paneigti, kad galbūt mokslas vystysis ir galbūt kažkas ateity panaudos, bet kol kas tai – mokslinės spekuliacijos, mokslinė fantastika, kalbant iš praktikinių pozicijų“, – tvirtina Lietuvos bioetikos komiteto kolegijos narys, dr. Gerimantas Čerkauskas.

Be to, mažai šansų, kad kraujas bus panaudotas žmogui iš kurio surinktas. Todėl tėvams patariama gerai apsvarstyti, ar rinktis nepigią paslaugą.

„Kiek mums teko bioetikos komisijoj diskutuoti su specialistais, sakoma, per mažai yra to kraujo, nebent pediatrijoj, nebent visai mažam vaikui, o suaugusiam žmogui tikrai per mažai, vis tiek tenka naudoti kitas technologijas, kultivuoti tas kamienines ląsteles“, – aiškina daktaras.

Skeptikai tokias paslaugas vadina „prekyba viltimi“.

„Nei čia viltimi, nei čia prekyba – kiekvienas žmogus sprendžia pats ko jis nori: ar jis nori šitą unikalų mėginį išsisaugot, ar ne“, – tvirtina A. Darinskas.

Europos Komisijos ir Lietuvos bioetikos komisijos oficiali pozicija – skatinti ne privačių, o viešųjų virkštelės kraujo bankų steigimą, kad kamieninės ląstelės būtų prieinamos ne tik donorams, jų šeimos nariams, bet ir kitiems visuomenės nariams gydyti. Vis dėlto, sakoma, kad tokio poreikio kol kas nėra.

Plačiau – reportaže.

Žinios. Gitanas Nausėda atmetė Vyriausybės siūlymą dar vienai kadencijai Europos Sąjungos teismo teisėju skirti Virgilijų Valančių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt