Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.08.14 11:59

Naujojoje Zelandijoje rasta didžiulių pingvinų fosilijų

BNS 2019.08.14 11:59

Naujosios Zelandijos Pietų saloje rasta didžiulių, ūgiu suaugusiam žmogui beveik prilygstančių pingvinų suakmenėjusių liekanų, trečiadienį pranešė mokslininkai.

Šie stambūs jūriniai paukščiai tikriausiai užaugdavo apie 1,6 metro ūgio ir sverdavo apie 80 kg – tai yra, jie buvo apie keturiskart sunkesni ir apytikriai 40 cm aukštesni negu dabartiniai imperatoriškieji pingvinai, nurodė tyrėjai.

Pingvinai, kurių rūšiai suteiktas mokslinis pavadinimas Crossvallia waiparensis, žvejodavo prie Naujosios Zelandijos krantų paleoceno periodu, prieš 66–56 mln. metų.

Mėgėja fosilijų ieškotoja Leigh Love pernai rado šiam paukščiui priklausiusių suakmenėjusių kojos kaulų. Kad fosilija priklauso naujai rūšiai, buvo patvirtinta straipsnyje, šią savaitę paskelbtame žurnale „Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology“.

Kenterberio muziejaus tyrėja Vanesa De Pietri sakė, kad tai jau antras paleoceno pingvinas milžinas, kurio liekanų rasta šiose apylinkėse.

„Tai dar labiau pagrindžia mūsų teoriją, kad pingvinai savo evoliucijos pradžioje užaugdavo labai dideli“, – sakė ji.

Letenų kaulų analizė leidžia manyti, kad šie gyvūnai daug daugiau laiko praleisdavo jūroje negu jų šiuolaikiniai giminaičiai ir, ko gera, dar nebuvo prisitaikę vaikščioti stačiai stovėdami.

Naujosios rūšies artimiausiais giminaičiais laikomi iškastiniai pingvinai Crossvallia unienwillia. Vieno šios rūšies individo kaulų 2000 metais buvo rasta vienoje Antarkties saloje.

Mokslininkai anksčiau kėlė prielaidą, kad šie itin stambūs pingvinai galiausiai išnyko, atsiradus kitų stambių jūrinių grobuonių, pavyzdžiui, ruonių ir dantytųjų banginių.

Naujoji Zelandija gerai žinoma dėl savo išnykusių paukščių milžinų, įskaitant neskraidančius moa, užaugdavusius iki 3,6 metro aukščio, taip pat Hasto erelius, kurių sparnų mojis buvo apie tris metrus.

Praeitą savaitę Kenterberio muziejus paskelbė apie atrastą prieš 19 mln. metų gyvenusią didžiulę papūgą. Manoma, kad šie paukščiai užaugdavo apie metro aukščio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi