Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.08.13 12:06

Meteorų lietus: kaip reikėtų pasiruošti stebėjimui?

Gausų meteorų lietų danguje galima stebėti iki pat rugpjūčio 16 dienos, LRT RADIJUI sako Lietuvos astronomijos mėgėjų klubo vadovas Jonas Kaspariūnas.

„Šiuo metu Žemės orbita kerta kitą kometos orbitą, joje yra dulkių liekanų. Jos – keleto milimetrų dydžio smėlio grūdeliai. Jie susiduria su Žemės atmosfera, įkaista, užsidega ir tokį degimą matome kaip vadinamąjį meteorų lietų“, – supažindina jis.

Pasak J. Kaspariūno, šiuo metu vakarais danguje taip pat matomas Jupiteris, kurį galima pamatyti stebėjimų metu.

„Meteorų lietaus stebėjimui palankiausios sąlygos būtų giedras dangus, patariama išvykti į užmiestį, kur dangus tamsesnis, leisti sau priprasti prie tamsios aplinkos, prieš stebėjimą joje pabūti bent 20 minučių. O tuomet patogiai įsitaisius stebėti dangų. Patariama stebėti plika akimi, be papildomų priemonių.

Molėtai – ne tik populiariausia, bet ir palankiausia vieta šiai veiklai. Ten statistiškai daugiausia giedrų naktų“, – LRT RADIJUI teigia jis.

J. Kaspariūno teigimu, praėjusią naktį (naktį iš pirmadienio į antradienį) galėjome tikėtis pamatyti iki 100 meteorų per valandą, tačiau lapkritį meteorų lietus gali būti dar gausesnis.

„Leonidų lietaus metu galime tikėtis net iki kelių šimtų meteorų per valandą. Visgi lapkritį oro sąlygos yra sudėtingesnės, tad ir jį pamatyti yra sunkiau“, – aiškina Lietuvos astronomijos mėgėjų klubo vadovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi