Mokslas ir IT

2019.08.04 18:26

Mirė įžymus rusų astrofizikas Nikolajus Kardašiovas

BNS 2019.08.04 18:26

Eidamas 88  metus šeštadienį mirė įžymus rusų astrofizikas Nikolajus Kardašiovas, pranešė Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“.

N. Kardačiovas labiausiai „žinomas kaip žmogus, nuspėjęs pulsarų egzistavimą ir kaip tarptautinio kosminio projekto „RadioAstron“ vadovas“, rašoma sekmadienį „Roskosmos“ svetainėje paskelbtame pranešime.

Jame pažymima, kad šį mokslininką „galima laikyti vienu iš radioastronomijos pradininkų“.

„Jis žinomam visam pasauliui dėl jo garsiosios civilizacijų energetinės skalės ir indėlio į SETI (Nežemiško intelekto paieškos instituto) problemos tyrinėjimą. Jis sukūrė vadinamąją „Kardašiovo skalę“, pagal kurią nežemiškos civilizacijos skirstomos į kelis lygius, priklausomai nuo išteklių ir energijos naudojimo“, – pažymėjo kosmoso agentūra.

„Nikolajaus Semionovičiaus pagrindinis gyvenimo darbas buvo tarptautinis projektas „RadioAstron“, prie kurio jis prisidėdavo daugiau nei 30 metų“, – pridūrė jos atstovai.

Kompleksą „RadioAstron“ sudaro 10 metrų skersmens anteną turintis didžiausias pasaulyje radijo teleskopas ir į Žemės orbitą iškeltų aparatų tinklas. Projektas suteikė mokslininkams galimybę sėkmingai tyrinėti aktyvius galaktikų branduolius, juodąsias skyles, pulsarus, kosminius mazerius, kvazarus ir tarpžvaigždinių dujų debesis.

Radijo teleskopas „Spektr R“ buvo paleistas į orbitą 2011 metų liepą iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane.

„Roskosmos“ generalinis direktorius Dmitrijus Rogozinas bei visos raketinės ir kosminės srities darbuotojai reiškia užuojautą Nikolajaus Semionovičiaus giminaičiams, artimiesiems ir kolegoms. Amžinatilsį!“ – rašoma pranešime.