Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.08.01 10:59

Išradimas leis valdyti vaizdo žaidimus smegenimis: padės net ir didelę negalią turintiems

kodėl svarbu rasti būdą sujungti smegenis su dirbtinio intelekto sistemomis?

Šveicarijos mokslininkai, tyrinėjantys žmogaus smegenų galimybes tiesiogiai valdyti išorinius įrenginius, jau sugebėjo nemažai pasiekti. Net ir didelę negalią turintys žmonės gali vien smegenimis, pavyzdžiui, valdyti vaizdo žaidimus ir netgi dalyvauti tokiose virtualiose varžybose.

Kita vertus, ir šveicarai dabar jau linksta prie garsiojo vizionieriaus Elono Musko požiūrio, kad norint tiesiogiai bendrauti su kompiuteriais, būtina rasti būdą, kaip smegenis tiesiogiai sujungti su dirbtinio intelekto sistemomis.

Iš pirmo žvilgsnio primityvus vaizdo žaidimas išsiskiria itin svarbia ypatybe – virtualų siauru keliu riedantį aparatą valdo visiškai paralyžiuotas žmogus. Tai jam pavyksta pasitelkus Ciuriche sukurtą smegenų signalų skaitymo ir interpretavimo technologiją. Rankų ir kojų nevaldantis savanoris smegenų impulsus perduoda per elektrodus, prijungtus prie galvos odos.

„Šie elektrodai prijungti prie stiprintuvo, o per jį prie kompiuterio, veikiančio pagal mūsų algoritmą. Programa išskiria smegenų signalą ir siunčia komandas vaizdo žaidimui, kurį mūsų savanoris gali valdyti“, – sako neurologijos mokslų daktarė Rea Lehner.

Didžiausia šios sistemos problema – ta, kad smegenų signalai galvos paviršiuje labai silpni, juos užgožia poodinių raumenų ir kitų organų keliamas triukšmas.

„Kaukolė – puikus izoliatorius ir, be abejo, apsaugo smegenis – tai geras dalykas, bet ji ir slopina smegenų signalus, trukdo juos fiksuoti. Taigi, kitos kartos technologijoms reikės apeiti šią problemą. Gali būti, kad signalus matuosime ne per kaukolę, o jos viduje. Tam reikėtų implantuoti eletrodus tiesiai į smegenis“, – teigia neurologijos mokslų profesorė Nicole Wenderoth.

Kol tokiam tikslui skirti elektrodai žmonių smegenyse dar neišbandyti, didesnę dalį darbo siekiant atskirti tikruosius smegenų signalus atlieka kompiuteriai ir, be abejo, šių sistemų bandymo savanoriai.

„Stengiuosi judinti rankas ir pirštus savo galvoje. Turiu labai susikaupti. Jungties tarp mano pirštų ir smegenų nebėra, bet stengiuosi judinti juos galvoje ir tam reikia ne tik susikaupti, bet ir kiekvieną kartą daryti tai lygiai tuo pačiu būdu“, – pasakoja smegenų ir kompiuterio jungties bandymo savanoris Samuelis Kunzas.

Naudodami šią technologiją, šveicarai prieš trejus metus surengė pirmąjį „kibertloną“. Lenktyniavo rimtų motorikos sutrikimų turintys žmonės – jie savo avatarus valdė vien smegenų impulsais. Dabar ateina naujos technologijos.

Garsusis vizionierius „Tesla“ ir „SpaceX“ įkūrėjas E. Muskas įkūrė ir bendrovę „Neuralink“. Pirmasis jos produktas, jau išbandytas su beždžionių smegenimis, – miniatiūrinis tiesioginių smegenų implantų ir jų valdiklių blokas.

„Šis daiktas turi milžinišką potencialą. Tikimės, kad iki kitų metų pabaigos pavyks jį išbandyti su žmogumi“, – dėsto E. Muskas.

„Neuralink“ E. Muskas įkūrė ne tik bandydamas pagelbėti paralyžiaus aukoms, bet ir siekdamas rasti veiksmingiausią būdą bendrauti su sparčiai tobulėjančiomis dirbtinio intelekto sistemomis.

Geriausi pasaulio protai perspėjo, kad jei nesugebėsime susišnekėti su kada nors mus pralenksiančiu dirbtiniu intelektu, žmonijos ateitis taps labai miglota.

Žinios. Šveicarijos mokslininkų išradimas: valdyti vaizdo žaidimus smegenimis gali net ir didelę negalią turintys žmonės
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi