Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.08.27 18:32

Po tūkstantį pritūpimų padariusios merginos atsidūrė reanimacijoje: kaip plyštantys raumenys gali pražudyti

LRT.lt 2019.08.27 18:32

Turbūt daugelis prisimena tuos kartus, kai pralaimėjus lažybas, varžybas ar tiesiog žaidimą, tekdavo kurį laiką patūpčioti. Dvi paauglės Kinijoje nusprendė susirungti, kuri padarys daugiau pritūpimų. Kai pritūpimų skaičius pasiekė trijų nulių zoną, merginos nusprendė baigti, tačiau jų kūnuose viskas tiesiog prasidėjo, skelbia „Chinapress.com“.

Iš pradžių atrodė, kad tūkstančio pritūpimų iššūkis praėjo gerai, tačiau po dviejų dienų merginos buvo išgabentos į ligoninę.

Viena mergina jautė kojų raumenų skausmą ir negalėjo jų sulenkti, tačiau ne tai buvo didžiausia problema. Po kurio laiko ji pastebėjo, kad jos šlapimas pasidarė rudos spalvos.

Ligoninėje mergaitei buvo diagnozuota rabdomiolizė, kuri iš esmės yra ekstremali versija to, kas jau vyksta kūne po didelio fizinio krūvio, „Live Science“ pasakojo FTB medicinos pareigūnas Bruce'as Cohenas.

Bet kuriuo metu, kai žmonės nubėga didesnį atstumą ar kilnoja svorius, raumenys suplyšta ir per kraują į inkstus išskiria baltymą, vadinamą mioglobinu, kuris juos filtruoja.

Jei turėtumėte išmatuoti raumenų baltymų kiekį kraujyje po 10 km bėgimo, jis tikrai būtų didesnis nei prieš pradedant. Skirtumas tas, kad rabdomiolizės atveju, žmogaus inkstai negali susitvarkyti su dideliu negyvų raumenų skaidulų kiekiu.

„Inkstai pasidaro tarsi guminukai ir pradeda neatlikti savo funkcijos“, – teigė B. Cohenas. Pasak specialisto, merginoms pasisekė, nes įprastai rudas šlapimas rodo inkstų nepakankamumą.

Gydytojai merginas perkėlė į reanimacijos skyrių, kur iš jų organizmo buvo valomas baltymas.

Mediko teigimu, tai puikus pavyzdys, rodantis, kad sportuoti reikia atsakingai, krūvius didinti palaipsniui, susidaryti treniruočių planą. Be to, gydytojas pataria klausytis savo kūno ir nedaryti kažko per prievartą.

Rabdomiolizė taip pat gali išsivystyti dėl traumos, patirto šilumos smūgio ar tam tikrų vaistų vartojimo. Tiesa, jauniems žmonėms atrodo, kad per didelis išsekimas yra tiesiog intensyvios dienotvarkės priežastis.

2018 m. 17 metų berniukas po vienos įtemptos, 90 minučių trukmės svorio kėlimo sesijos penkioms dienoms buvo paguldytas į ligoninę dėl šio sutrikimo. Dar vienam paaugliui jis buvo diagnozuotas 2015 m. po intensyvių futbolo treniruočių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi