Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.29 18:34

„Titaniko“ atradėjas ieškos be žinios dingusios pilotės lėktuvo: tiki, kad ji galėjo nusileisti saloje

kas nutiko apskristi pasaulį bandžiusiai pilotei?
LRT.lt 2019.07.29 18:34

Ši moteris vietoje įprastos piloto aprangos mieliau rinkosi sukneles, o šalmą pakeisdavo į kepures. Jai surasti JAV jau buvo skyrusi 4 milijonus dolerių, tačiau paieškos buvo bevaisės. Taip, kalbame apie Amelia Earhart, rekordus gerinusią pilotę, su kuria ryšys visam laikui nutrūko 1937 m. liepos 2 dieną.

Dabar, praėjus daugiau kaip 80 metų po jos dingimo, nuotykių ieškotojas, atradęs „Titaniką“, pradeda naują misiją – nori surasti dingusį pilotės lėktuvą „Electra“.

Atsakymų ieškos negyvenamoje saloje

„The Wasgington Post“ skelbia, kad Robertas Ballardas planuoja tyrinėti nykštukines Ramiojo vandenyno salas, kuriose, teigiama, galėjo nukristi moters lėktuvas. Be to, yra manančių, kad vienoje iš salų garsi pilotė kurį laiką galėjo ir gyventi.

Jei kas nors ir gali atskleisti su „Electra“ susijusias paslaptis, tai yra Robertas Ballardas. Jis atrado „Titaniką“, nustatė 1942 metais nuskendusio „USS Yorktown“ vietą, Solomono jūroje atrado prezidento Kennedy patrulinį laivą.

Sukurta daugybė teorijų, aiškinančių pilotės likimą. Vieni teigia, kad jos lėktuvas tiesiog nukrito į vandenį ir ji žuvo. Kiti sako, kad ją į nelaisvę paėmė japonai.

Tiesa, yra ir Nikumaroro teorija, kurią sukūrė tarptautinė istorikų grupė. Pasak jos, lėktuvas sudužo arba nusileido negyvenamoje Nikumaroro saloje. Mokslininkai netgi atrado palaikus, taičiau neaišku, ar jie tikrai yra garsiosios pilotės.

Ballardas su komanda keliaus į salą. Viena komanda su paieškos šunimis „šukuos“ sausumą, o kita – nardys prie salos ir lėktuvo liekanų ieškos dugne.

Įdomu tai, kad mokslininkai naudos ne sonaro technologijas, kurių tikslumas vis dar yra gana mažas, bet savo akimis peržiūrės po vandeniu dirbančių robotų nufilmuotą medžiagą, kuriojei ieškos kažko „nenatūralus ir žmogiškos kilmės“.

Paieškos nutrauktos po 17 dienų

Po kelių aviacinių sėkmių, 1937 metais, E. Earhart nusprendė, kad ji jau subrendo sudėtingiausiam skrydžiui pasaulyje. Ji ruošėsi tapti pirmąja moterimi pasaulyje, kuriai pavyko apskristi Žemės rutulį. Po nepavykusio pirmo bandymo pilotė nusprendė skrydį pakartoti su navigatoriumi Fredu Noonanu. Jiems pavyko nuskristi 35 tūkst. km iš planuojamų 46 tūkst., tačiau įvyko tragedija.

Niekas tiksliai nežino, kas nutiko, o paskutinis radijo ryšys buvo itin prastos kokybės. Praėjus 17 paieškos parų, gelbėjimo ir paieškos misiją teko nutraukti. Aviatorių likimą apgaubė paslapties skraistė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi