Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.27 19:11

Lietuva įvertino „Huawei“ grėsmes: ką būtina žinoti apie 5G ryšį?

Lietuva įvertino galimą riziką Kinijos kompanijoms diegiant 5G ryšį. Kibernetinio saugumo rizikų vertinimas perduotas Briuseliui, Europos Komisija ketina parengti rekomendacijas visoms bendrijos narėms. To imtasi Jungtinėms Valstijoms įtarus, kad kinų telekomunikacijų milžinė „Huawei“ gali šnipinėti Pekinui.

Ant pastato Vilniuje įrengta viena iš dviejų šalyje esančių naujos kartos mobilaus ryšio 5G stočių, kurios gruodį išbandytos.

Telekomunikacijų operatorius „Telia“ dabar jas išjungė ir laukia jau kartą atidėto dažnio aukciono, dabar planuojama jį skelbti kitų metų pradžioje.

5G technologijos lyderiai, pasak „Telia“ specialisto, yra kinų telekomunikacijų milžinė „Huawei“. Pastaruoju metu kai kurioms šalims, tarp jų Jungtinėms Valstijoms, kilo abejonių dėl „Huawei“ patikimumo ir įtarimų dėl galimo šnipinėjimo Pekinui. Kompanija įtarimus neigia.

„Mūsų mobiliajame tinkle „Huawei“ užima tiktai dalį. Iš tikrųjų nėra vieno gamintojo, kuris dominuotų šitam tinkle. Yra keli gamintojai ir nebūtinai su „Huawei“ mes turime diegti 5G. Mes planuojam diegti 5G tada, kai bus dažnio aukcionas pasibaigęs, kai bus išleistos saugumo gairės, tada pasirinksim tinkamą tiekėją. Nesam prisirišę nei prie vieno tiekėjo“, – tvirtina „Telia Lietuva“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Lietuva, kaip ir kitos ES narės, Briuseliui pateikė 5G diegimo rizikas ir sektorius, kur jos gali kilti, kas gali būti pažeista, kokios valstybės turi tokių galimybių.

„Remtasi viešai prieinamais šaltiniais ir žiūrima visuose tinkluose, segmentuose, kokie gamintojai arba kokios valstybės gali pateikti paslaugas. Na, ir čia reikia pažymėti, kad vienintelė Kinija ir jos kompanijos gali sėkmingai pateikti paslaugas visuose segmentuose.

Tai reiškia, kad tiek branduolyje, tiek ryšio mazguose ar vartotojų įrangoje dominuoja vienos valstybės ir dažniausiai vieno gamintojo įrenginiai. Tiek „Huawei“, tiek „ZTA“ galėtų būti paminėtos, – aiškina krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.

Lietuva Europos Komisijai pasiūlė sudaryti nepatikimų kompanijų sąrašą, įdiegti įrangos kibernetinio saugumo sertifikavimą, ir, kad saugumo reikalavimai būtų įtraukti į ryšio dažnių konkursų sąlygas. Rekomendacijas bendrijos šalims žadama parengti dar šiemet, jų privalėtų laikytis 5G tinklą diegiantys operatoriai. Jų atstovai teigia, kad uždraudus vieno iš gamintojų technologijas, operatoriai gali patirti papildomų išlaidų.

„Tinklai tiek išsivystė ir tiek daug paliečia žmonių, tai kokiu dešimtmečiu yra pavėluotos tos rekomendacijos, ES daug kur yra to pačio kinų gamintojo. Klausimas, kas dabar bus su tom investicijom, nes kitos šalys jau ir investuoja, paleidę masiškai tą 5G tinklą. 5G investicijos čia yra skaičiuojamos 10 ar net 100 milijonų“, – sako A. Šemeškevičius.

Pasak krašto apsaugos viceministro, valstybėms, kaip Prancūzija, Italija, Vokietija, kuriose 5G tinklo diegimas jau įsibėgėjo, dėl Europos Komisijos rekomendacijų patirtas išlaidas gali tekti kompensuoti operatoriams, tai yra dalį išlaidų padengtų mokesčių mokėtojai.

Plačiau – reportaže:

Lietuva įvertino „Huawei“ riziką: ką būtina žinoti apie 5G ryšį?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi