Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.27 11:17

Prestižiniame universitete sukurtas trumpiausias pasaulyje IQ testas: kodėl dauguma žmonių jo neišlaiko

išbandykite užduotis
LRT.lt 2019.07.27 11:17

Šis testas, kurį sukūrė Prinstono universiteto mokslininkai, dažnai vadinamas pačiu trumpiausiu IQ testu pasaulyje. Rodos, tereikia 3 klausimų, kad atskirtume einšteinus nuo houmerių iš „Simpsonų“, ironizuoja „IFL Science“.

Užduotis dar 2005 parengė psichologas Shane’as Frederickas. Jos parinktos taip, kad, norėdamas gauti teisingus atsakymus, žmogus privalo ignoruoti pirmas į galvą šovusias mintis ir lėtai ieškoti racionalesnio sprendimo. Tai sugeba toli gražu ne visi.

Psichologų nuomone, jis parodo, kaip žmogui sekasi ignoruoti sistemingą atsakymą, kurį kužda intuicija, ir pasirinkti atsakymą, kurį padiktuoja analitinis mąstymas.

Svarbus ir užduočių atlikimo laikas, nes, pasak tyrėjų, kuo greičiau buvo įveiktos šios užduotys, tuo aukštesniu bendru IQ žmogus pasižymėjo.

Mokslininkų atlikto eksperimento metu tik 17 proc. jo dalyvių gavo visus tris teisingus atsakymus. Pasirodo, net Jeilio ir Harvardo studentai suklupdavo.

Ar esate sumanesnis už juos?

1. Beisbolo lazda ir kamuoliukas kartu kainuoja 1,10 EUR. Lazda yra 1 EUR brangesnė už kamuoliuką. Kiek kainuoja kamuoliukas?

2. 5 robotai per 5 minutes pagamina 5 dėžutes. Kiek laiko užtruks 100 robotų gamindami 100 dėžučių?

3. Ežere auga lelijų „sklypas“. Kasdien jo plotas padvigubėja. Jeigu prabėga 48 dienos, kol lelijos uždengia visą ežerą, kiek reikia laiko, kad lelijos uždengtų pusę ežero ploto?

Atsakymai

1. 5 centus, nors beveik pusė eksperimento dalyvių manė, kad 10 centų. Vėliau atskirai tyrinėję klaidingai atsakiusius žmones, mokslininkai išsiaiškino, kad jie buvo intin impulsyvūs ir nekantrūs. Be to, jiems sunkiai sekėsi išlaikyti dėmesį ir susikaupti.

2. 5 minutes, nors iš pirmo žvilgsnio galėjo pasirodyti, kad 100 minučių. Pats klausimas suformuluotas taip, kad mes pirmiausia pagalvotume, jog vienas robotas vieną dėžutę gamina ne 5 minutes, o ilgiau.

3. Tai truks 47 dienas, nors daug eksperimento dalyvių atsakė, kad 24. Iš karto gali atrodyti, kad jei plotas mažesnis du kartus, reiks ir dvigubai mažiau laiko, tačiau ilgiau pamąsčius ši užduotis atrodo elementari.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi