Mokslas ir IT

2019.07.26 21:10

Armstrongo mirties aplinkybės: ieškinys ligoninei ir 6 milijonai už tylą

LRT.lt2019.07.26 21:10

Sakoma, kad jis turėjo 9 gyvenimus. Ne kartą dėl savo šaltakraujiškumo ir piloto įgūdžių išvengęs mirties Neilas Armstrongas mirė Cincinačio ligoninėje po širdies operacijos 2012 metais. Jam buvo 82 metai. Šiandien, 50 metų po pirmųjų žingsnelių Mėnulyje, paaiškėjo naujų jo mirties aplinkybių.

Tiesa lieka operacinėje

„The New York Times“ žurnalistai gavo dokumentus, įrodančius, kad astronauto šeima dėl artimojo mirties kaltino medikus ir gavo 6 mln. dolerių kompensaciją, kad tylėtų.

Oficialiai skelbta, kad astronautas mirė dėl operacijos metu kilusių komplikacijų. Tiesa, medicinos įrašai rodo, kad N. Armstrongas po pirmosios operacijos jautėsi gerai, buvo pradėjęs vaikščioti, buvo atjungtas nuo medicininių aparatų, tačiau vėliau prasidėjusio vidinio kraujavimo medikams sustabdyti nepavyko.

Praėjus 2 metams po astronauto mirties, ligoninės teisininkų elektroninį paštą pasiekė artimųjų laiškas. Pretenziją ligoninei pareiškė teisininkė, astronauto sūnaus Marko žmona, Wendy Armstrong.

Moteris užsiminė, kad Markas ir Rickas (astronauto sūnūs) gaus daug žiniasklaidos dėmesio per nusileidimo Mėnulyje minėjimą, todėl galės viešai atskleisti dar nežinomų faktų apie tėvo mirtį.

„Į juos kreipėsi ne vienas knygų rašytojas ir filmų kūrėjas, kurie ieško dar nežinomų faktų“, – buvo rašoma laiške. Taip ligoninei tarsi buvo daromas spaudimas, kad medicinos personalas gali susilaukti viešos kritikos.

JAV ligoninėse „dėl komplikacijų operacijos metu“ gyvybių netenka daugybė pacientų, o artimieji vis dažniau tiesos ir tikslesnių aplinkybių ieško teismuose.

Prašė 7 milijonų

Artimieji iš ligoninės reikalavo 7 milijonų dolerių, po derybų buvo sutarta dėl šiek tiek kuklesnės 6 milijonų sumos. Paėmę pinigus, artimieji įsipareigojo neviešinti ir neatskleisti, kokie buvo jų skundai ir kaip į juos reagavo ligoninė.

Iš šios sumos 5,2 milijono atiteko astronauto sūnums – Rickui ir Markui. Ketvirtį milijono gavo tolimesni giminaičiai, o 24 tūkst. pasidalijo šeši vaikaičiai.

Pasak „The New York Times“, astronauto našlė Carol pinigų negavo. Ji teigė, kad šiame procese nedalyvavo.

Laikraščio redakciją pasiekė anoniminis laiškas su 93 puslapiais dokumentų, kurie yra susiję su astronauto priežiūra ir gydymu ligoninėje, ieškiniu gydymo įstaigai.

Teisininkai komentuoja, kad „tylos susitarimas“ gali nustoti galioti, jei visos jo detalės bus paviešintos visuomenei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt