Mokslas ir IT

2019.07.22 16:16

Paminklas sunaikintam ledynui ateities kartoms praneš, kad tai padarėme mes patys

LRT.lt2019.07.22 16:16

Klimato kaitos aukai – ledynui Okjokull – bus pastatyta speciali atminimo lenta. Mokslininkai teigia, kad šis Islandijos ledynas yra pirmasis ištirpęs ledynas, tačiau toks pats likimas laukia ir kitų. Žinoma, jei nepradėsime iš esmės spręsti klimato kaitos problemų, kurios susijusios tiek su tarša, tiek su vartojimu.

Okjukull, arba tiesiog Ok, ledyno titulo neteko dar 2014 metais, tačiau Rice‘o universiteto mokslininkai atminimo lentą planuoja pastatyti ateinantį mėnesį.

„Tai bus pirmasis monumentas, kuris bus skirtas ledyno pražūčiai. Tokio nėra visame pasaulyje. Pažymėdami tokią netektį, siekiame atkreipti dėmesį, kad Žemės gyventojai sunaikino didį ledyną“, – „IFL Science“ teigė dokumentinio filmo „Not Ok“ kūrėja Cymenė Howė.

Ant atminimo lentos parašyta, kad per ateinančius 200 metų toks likimas laukia ir kitų ledynų. Be to, pabrėžiama, kad žmonės žino, kas vyksta, ir žino, ką reikia padaryti, kad to išvengtume. Tik ateities lentos skaitytojai žinos, ar žmonėms pavyko.

Be to, bus nurodytas ir dabartinis anglies dvideginio taršos lygis.

Mokslininkai baiminasi, kad iki 2200 metų išnyks dar 400 ledynų, kurie ne tik yra gėlo vandens saugyklos, bet ir saugo mūsų planetos atmosferos istoriją.