Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.17 16:35

Biologinių ginklų paslaptys: ar dėl Laimo ligos galime kaltinti nepavykusį karinį eksperimentą?

LRT.lt 2019.07.17 16:35

Po atpalaiduojančio pasivaikščiojimo Lietuvos miškuose į namus galime parsinešti nepageidaujamų „suvenyrų“. Užsikrėtusios erkės kelia realią grėsmę žmonių sveikatai. Ar gali būti taip, kad Šaltojo karo metu JAV erkes laikė efektyvių biologiniu ginklu tam tikroms ligoms pernešti? 

Šią vasarą mažytės erkės jau pasiglemžė 2 žmonių gyvybes. Jie užsikrėtė erkiniu encefalitu. Po erkės įkandimo taip pat galima užsikrėsti Laimo liga.

JAV Atstovų rūmuose bus bandoma išsiaiškinti šios ligos kilmę – yra manančių, jog tai nepavykusio karinio eksperimento rezultatas, skelbia „IFL Science“.

Nors ši idėja skamba gana beprotiškai, JAV bus pradėtas tyrimas, kuris turi padėti išsiaiškinti, ar Pentagonas eksperimentavo ir bandė erkių pernešamą Laimo ligą panaudoti kaip biologinį ginklą Šaltojo karo metais. Tokią idėja iškėlė respublikonų kongresmenas Chrisas Smithas.

Politikas įtaria, kad dalis iš užkrėstų erkių galėjo ištrūkti į aplinką. Pasak jo, tai galėjo nutikti netyčia arba buvo padaryta specialiai.

Laimo liga – tai lėtinė ar recidyvuojančios eigos infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus bei sistemas. Dar kitaip ši liga vadinama Laimo borelioze. Pirmą kartą liga aprašyta JAV 1981 m. Lietuvoje Laimo liga nustatyta 1987 m.

Politikas ligos kilme susidomėjo, kai susipažino su gydytojo Willy’io Burgdorferio darbais ir tyrimais. Šveicarijoje gimęs mokslininkas laikomas Laimo ligos atradėju. Nors dalis tyrėjo darbų padėjo itin daug sužinoti apie bakterijas ir parazitus, tačiau yra manančių, kad gydytojas savo atradimus naudodavo ne tik geriems tikslams.

Prezidentas Nixonas biologinių ginklų tyrimus uždraudė 1969 metais. Iki tol JAV skyrė daug lėšų ir laiko, kad sukurtų naujus biologinius ginklus. Interviu metu Burgdorferis atskleidė, kad jis atliko biologinių ginklų tyrimys Fort Detrick karinėje bazėje. Dar daugiau, mokslininkas užsiminė, kad dirbo su erkėmis, tyrė jų panaudojimą kariniais tikslais.

Teigiama, kad buvo planuojama užkrėstas erkes išmesti iš lėktuvų apgyvendintose teritorijose ir stebėti, kaip jos paskleis patogenus.

Oficiali versija teigia, kad Laimo liga buvo identifikuota tada, kai Laimo miesto gyventojams Konektikute pasireiškė dar nematytos ligos simptomai.

Laimo liga JAV šiuo metu serga apie 300 tūkst. žmonių. Jų galima rasti visose valstijose, išskyrus Havajuose. Užsikrėtę šia liga žmonės dažniausiai pradeda karščiuoti, jiems skauda galvą, pradeda nėžėti odą, infekcija gali pasiekti ir gyvybinėms funkcijoms svarbesnius organus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi