Mokslas ir IT

2019.07.17 16:59

Tarsi Doriano Grėjaus portretas: rusiška programėlė leidžia keliauti laiku, tačiau neramina dėl saugumo

„FaceApp“ vadovas prieš tai dirbo „Yandex“
LRT.lt2019.07.17 16:59

Tai jau antras kartas, kai nuotraukose užfiksuotus žmones sendinanti arba jauninanti programėlė užšoka ant populiarumo bangos. Norite pamatyti, kaip atrodysite po dešimtmečių, – užtenka pasinaudoti „FaceApp“ programėle. Tiesa, daugybė žmonių nerimauja dėl nuotraukų ir duomenų saugumo, nes programėlę sukūrė Rusijos kompanija, kuriai vadovauja buvęs „Yandex“ darbuotojas.

Visgi nuotraukose gali būti daugybė asmeninės informacijos, kurios jūs nenorite suteikti trečiosioms šalims, todėl reiktų atidžiai rinktis tiek jas panaudojančias programėles, tiek peržiūrėti konkretaus telefono operacinės sistemos nustatymus, skelbia „Techcrunch“.

„FaceApp“ sukūrė Rusijos bendrovė „Wireless Lab“, kurios vadovas Yaroslavas Goncharovas prieš tai dirbo „Yandex“ kompanijoje. „Yandex“ programėlės ne kartą sulaukė kritikos dėl perteklinių asmeninių duomenų naudojimo.

Ar leidžiate naudoti tik vieną nuotrauką?

Pirmą kartą apie tokias nuotraukų redaktoriaus galimybes žmonės išgirdo prieš 2 metus. Dirbtinio intelekto galimybėmis pasinaudojanti programlėlė tapo socialinių tinklų sensacija. Tiesa, Rusijos kompanijos sukurta programėlė turėjo ir trūkumų – jai sunkiai sekėsi atpažinti ir atkurti žmogaus rasę.

Šiandien programėle pasinaudoja vis daugiau žmonių, ją populiarina ir pramogų pasaulio atstovai. Visgi kyla klausimų dėl nuotraukų saugumo ir fakto, kad įkelta nuotrauka apdorojama ir saugoma „debesyje.“

Ar galima programėlei suteikti prieigą tik prie vienos nuotraukos ir uždrausti jai pasiekti visus nuotraukų albumus? Teigiama, kad tokia galimybe gali pasinaudoti iOS 11 naudotojai.

Paspaudimas ant pasirinktos nuotraukos reiškia sutikimą, kad programėlė gali ja pasinaudoti. Taip galima programėlėi perduoti tik vieną nuotrauką, o programėlė nemato visų vartotojo nuotraukų. Tai daug geresnis pasirinkimas, nei perduoti visą savo nuotraukų galeriją, pavyzdžiui, šmaikščius memus kuriančiai programėlei.

Visgi klausimų kelia tai, jog net ir nustatymuose pasirinkus, kad nuotraukos būtų neprieinamos (angl. Never), vis tiek vienu paspaudimu galima įkelti nuotrauką į programėlę.

Nuotraukos atsiduria „debesyje“

Kai pasirenkate nuotrauką, kurią norėsite, kad programėlė apdorotų, ji įkeliama į „debesį“. Jame iš esmės nuotraukos gali būti prieinamos ir trečiosioms programinės įrangos šalims. Tai, kad nuotraukas iš esmės galės panaudoti ir kiti, nėra aiškiai nurodoma naudotojui.

Kyla klausimas, kodėl programos kūrėjai to aiškiai nenurodo. Be to, neaišku, ar nuotraukos ten bus saugomos?

Eskpertai pabrėžia, kad nuotraukų galerijose dažnai galima rasti asmeninės informacijos, todėl žmonės turėtų atkreipti dėmesį į tai, kokioms programėlėms ir kaip leidžia pasiekti jų darytas nuotraukas, nuotraukų archyvus. Kartais nuotraukose gali būti įvairi bankinė informacija, be to pagal jas dažnai galima nustatyti žmogaus buvimo vietą.

Sutinkate su sąlygomis

„The Independent“ skelbia, kad programėlės vartotojai sutinka su tuo, kad jų nuotraukos gali būti panaudotos, redaguojamos ir republikuojamos ateityje. Be to, pabrėžiama, kad programėlė pasilieka teisę nuotraukas panaudoti „kitais tikslais ateityje“,

Vadinasi, naudotojų įkeltos nuotraukos bus saugomos.

Be to, programėlės naudojimo sąlygose nurodoma, jog bet kokia informacija, gauta iš naudotojo telefono, gali būti panaudota marketingo tikslais.

Nors tokios sąlygos yra gana įprastos vaizdo ir nuotraukų redagavimo programėlėms, tačiau nerimą kelia tiek tai, jog apie programėlę ir jos veikimą informacijos pateikiama labai mažai, tiek tai, kad ją sukūrė Rusijos bendrovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt