Mokslas ir IT

2019.07.17 19:13

Pasimatymas su ateiviais: liaudis ruošiasi karinės bazės šturmui, kariuomenė įspėja, kad panaudos ginklus

Tautvydas Lukaševičius, LRT.lt2019.07.17 19:13

Jei Prancūzijos revoliucijos metu būtų veikę socialiniai tinklai, Bastilija būtų kritusi daug greičiau. Tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodė tik nekaltas pokštas „Facebook“, virto precedento neturinčiu įvykiu. Socialiniame tinkle beveik 1,5 mln. žmonių išreiškė norą patekti į įslaptintą karinę bazę „Area 51“ Nevadoje.

Sąmokslo teorijų kūrėjai tikina, kad tik kritinė masė žmonių gali pagaliau atskleisti šios saugomos teritorijos paslaptis ir sužinoti, kokie eksperimentai čia vykdomi.

Tiesa, LRT.lt kalbinti karininkai, kurie studijavo JAV karo akademijoje, teigia, kad žmones ši vieta daugybę metų domino dėl didelio Karinių oro pajėgų bazės slaptumo, o tai, kas itin slapta, visada greitai „apauga“ įvairiomis sąmokslo teorijomis ir spėlionėmis. Anot jų, besimokant JAV, karininkai „nieko ypatingo“ apie šią bazę nekalbėdavo, žinodavo tik tiek, jog joje vykdyti įvairių radarų neaptinkamų lėktuvų bandymai. Apie tai byloja ir gana originalios kilimo ir tūpimo tako charakteristikos.

Bėgs greičiau už kulkas?

Renginio socialiniame tinkle „Storm Area 51, They Can’t Stop All of Us“ kūrėjai kvietė visus norinčius rugsėjo 20 d. susitikti prie ateivių lankytojų centro. „Jei kartu bėgsime Naruto bėgimu, galėsime judėti greičiau už jų kulkas. Pamatykime ateivius“, – rašoma socialiniame tinkle.

Vadinamasis Naruto bėgimas – tai japoniškos animacijos herojaus bėgimas, primenantis stručio sprintą. Šis animacinis herojus dažnai naudojamas kuriant internetinius memus.

Šturmo socialiniame tinkle kūrėjas pabrėžia, kad tai tik pokštas, kuris turėjo padidinti jo puslapio populiarumą. „Labas, JAV valdžia. Tai tik pokštas, o šio plano įgyvendinti neketinu. Tai tik būdas gauti daugiau dėmesio ir populiarumo taškų“, – rašo iniciatyvos autorius.

Nors tai tik internetinis pokštas, rodos, juo susidomėjusių „Facebook“ naudotojų skaičius iškėlė ir rimtesnių klausimų. Ar socialinis tinklas gali tapti įvairių judėjimų (nebūtinai gerų) pagrindu? Ar kritinė masė gali keisti valdžios sprendimus? Galiausiai – ar kariuomenė aklai vykdytų įstatymo raidę ir ginklus nukreiptų prieš civilius?

Kariuomenė gins bazę

Tokia iniciatyva socialiniame tinkle nepatiko JAV kariuomenei. Tiek jos, tiek vietos policijos atstovai įspėjo visus, kurie rugsėjo 20 dieną ketina artintis prie saugomos teritorijos. „Šiuo metu ten yra veikianti karinių oro pajėgų bazė. Joje saugomas JAV kariuomenės turtas, o kariai bus pasiruošę jį ginti bet kokia kaina. Žmonės, ignoruosiantys perspėjimus ir draudimus, rizikuos savo gyvybe“, – teigiama išplatintame JAV kariuomenės atstovų pareiškime.

Susirūpinimą išreiškė ir Nevados valstijos policija. Jos atstovai taip pat įspėjo tokio „evento“ dalyvius laikytis atokiau nuo karinės bazės, paisyti draudžiamųjų ženklų. Tiesa, karines bazes JAV dažniausiai saugo Karo policija.

Kokia oficiali „Area 51“ istorija?

Žinoma, jog tai yra aktyviai naudojama karinė teritorija su pakilimo ir tūpimo taku. „Area 51“ administruoja Edwardso karinių oro pajėgų bazė Kalifornijoje. Į bazę negali patekti civiliai, be to teritorija nuolatos stebima vaizdo kameromis.

Patvirtinta tik tai, jog teritorija naudojama išbandant naujausius karinius lėktuvus.

1955 metais čia buvo pradėti „Lockheed U-2“ karinio orlaivio bandymai. Projektas buvo patvirtintas to meto JAV prezidento D. Eisenhowerio ir buvo pavadintas kodiniu pavadinimu AQUATONE. Tokius vienmotorius lėktuvus, galinčius rinkti žavlgybinius duomenis iš 21 km aukščio, naudojo CŽA. Lėktuvas netgi turėjo pravardę – „Dragon lady“.

Vėliau ši bazė buvo naudojama bandant kitus karinius ir žvalgybinius orlaivius, pavyzdžiui, A-12 ar F-117, vykdomas projektas kodiniu pavadinimu OXCART.

Matė ateivių skrodimus

Kaip slaptas karinis oro uostas atsidūrė sąmokslo teorijų apie ateivius ir neatpažintus skraidančius objektus centre? 1989 metais Robertas Lazaras Las Vegaso televizijos žurnalistui papasakojo, kad dirbdamas „Area 51“ jis matė ateivių, kuriems buvo atlikta utopsija, nuotraukas. Jis teigė, kad šioje bazėje taip pat buvo tiriamas į Žemę nukritęs orlaivis iš kitos civilizacijos.

Būtent šis liudijimas įkvėpė ne tik konspiracijos teorijų apie valdžią ir ateivius kūrėjus, tačiau ir vaidybinių filmų ir serialų prodiuserius.

Žmonės, gyvenantys netoli šio karinio objekto, vietos policijai pradėjo pranešinėti, kad naktimis mato keistus danguje šviečiančius objektus. Šiandien oficialiai teigiama, kad tai buvo testuojamų karinių ir žvalgybinių lėktuvų šviesos.

2013 metais CŽA išslaptino dokumentus apie vykdytas U-2 ir OXCART programas. Tai buvo pirmasis kartas, kai JAV valdžia apskritai pripažino, kad tokia karinė teritorija egzistuoja. Išslaptintose pažymose rašoma, kad žmonės „galėjo“ matyti U-2 orlaivius ir palaikyti juos nežemiškos kilmės objektais.

Personalas į „Area 51“ atskraidinamas specialiu lėktuvu, kuris turi leidimą skristi virš saugomos teritorijos. Teigiama, kad lėktuvas kyla iš McCarrano tarptautinio oro uosto, kariškiams aptarnauti buvo naudojamas atskiras terminalas.

Įdomu ir tai, kad tik nuo 2018 metų šią teritoriją galima pamatyti „Google“ žemėlapiuose. Visgi šiuo metu viešai neskelbiama, kokie bandymai atliekami šioje vietoje, neaišku ir kokia „Area 51“ pavadinimo kilmė.

Pasinaudojo ir prekės ženklai

Ši iniciatyva, rodos, iš pokšto virto tam tikru internetinio humoro simboliu. Buvo siūloma į saugomą teritoriją vykti dviračiu, o grįžti skraidančiu dviračiu, kuriamos bazės puolimo schemos.

Šia internetinės sensacijos banga netruko pasinaudoti ir kai kurie prekės ženklai. „Burger King“, susitikus su ateivių karaliumi, siūlė jam priminti, kas yra burgerių karalius Žemėje. Picerijos skundėsi, kad negali į „Area 51“ pristatyti picos, todėl ateiviai gali būti išalkę ir pikti. „OREO“ pasiūlė tinkamiausius sausainukus atvykėliams iš kitos Saulės sistemos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt