Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.15 17:23

Jaunieji fizikai olimpiadoje Izraelyje iškovojo bronzos medalius

kita olimpiada vyks Lietuvoje
LRT.lt 2019.07.15 17:23

Visi penki Lietuvos komandos nariai iš Izraelyje Tel Avive vykusios 50-osios tarptautinės fizikos olimpiados grįžta su apdovanojimais. Iškovoti du bronzos medaliai ir trys pagyrimo raštai.

Bronzos medaliais apdovanoti dvyliktokas Ričardas Navickas iš Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos (mokytojas Romualdas Uža) ir vienuoliktokas Ernestas Ramanauskas iš Vilniaus licėjaus (mokytojas Eugenijus Rudminas).

Pagyrimo raštus olimpiadoje pelnė dvyliktokas Tautgirdas Narmontas iš Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos (mokytojai Saulius Žukauskas ir Virginija Gineikė), Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos abiturientas Domantas Burba (mokytoja Valentina Rakužienė) ir Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos vienuoliktokas Paulius Rindzevičius (mokytojas Vidas Pakštas).

Komandai vadovavo Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. Valdas Girdauskas ir Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslo darbuotojas dr. Vytautas Jakštas. Mokiniams pasiruošti taip pat padėjo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius habil. dr. Edmundas Kuokštis ir docentas dr. Jevgenij Chmeliov.

Olimpiada truko devynias dienas. Užduočių sprendimas vyko dvi dienas po penkias valandas. Pirmosios, teorinės, dalies metu olimpiados dalyviai sprendė tris uždavinius. Dalyvius nustebino tai, kad vienas iš uždavinių buvo iš mechanikos – analizuota paprasčiausios slankiosios spyruoklės statika ir dinamika. Vis dėlto, tai nebuvo tokia elementari užduotis, kaip kad galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Taip pat mokiniai turėjo išnagrinėti, kaip veikia kasdien naudojamas daiktas – mikrobangų krosnelė. Trečiasis uždavinys buvo susijęs su ateities technologijomis – termoakustiniu varikliu. Eksperimento metu mokiniai sprendė dvi užduotis: labai tiksliai turėjo išmatuoti optinių sistemų charakteristikas bei medžiagos šiluminių ir elektrinių savybių sąsają.

Olimpiados dalyvių laisvalaikio programa buvo turininga. Lietuvos atstovai lankėsi ne tik Tel Avive, bet ir Jeruzalėje, Akros mieste, Haifoje, Golano aukštumose, Nazarete. Mokiniai išklausė pranešimą apie Izraelio paleistą palydovą į Mėnulį, susipažino su beduinų tradicijomis, jojo kupranugariais, plaukiojo Negyvojoje jūroje, plaukė valtimis sraunia upe.

Kitais metais Tarptautinė fizikos olimpiada (IPhO 2020) vyks Lietuvoje. „Fizika – tai mokslas apie ryšius“, – kalbėjo Rafi Peretz, Izraelio Švietimo ministras, uždarydamas 50-ąją tarptautinę fizikos olimpiadą ir perduodamas olimpiados vėliavą Lietuvai. Ją perėmęs Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Tomas Daukantas pakvietė atvykti į kitais metais Vilniuje vyksiančią olimpiadą. Tikimasi, kad joje dalyvaus apie 90 valstybių atstovų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi