Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.15 15:01

Lietuvos mokslininkai iš senų padangų pagamino plokštes, kurios apsaugo namus nuo triukšmo

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai rado būdą, kaip sumažinti ir aplinkos taršą, ir triukšmą. Mokslininkai iš nebenaudojamų padangų kuria garsą sulaikančią medžiagą, kurią galima kloti gyvenamuosiuose namuose. Taip pat ieškoma būdu panašiu principu sulaikyti nuo greitkelių sklindantį triukšmą.

„Gaminamas produktas yra gumos gomulatas. Kad galėtume jį naudoti konstrukcijose, reikia žinoti šių medžiagų akustines savybes, kaip konstrukcija sugeria į save kritusį garsą“, – pasakoja VGTU mokslininkas Tomas Januškevičius.

Mokslininkai padangų granules savo kuriamoms plokštėms atsiveža iš svetur, tačiau vien tik viename iš padangų keitimo salonų Vilniuje laikoma 16 tūkstančių padangų, o kasmet parkuose randama nuo 10 iki 15 tonų išmestų padangų.

„Tai svarbu dėl gamtos, jų negalima mesti, kur nori, negalime miške palikti, negalima ir į Vilnelę mesti. Padangos turi būti tinkamai utilizuojamos ar tinkamai saugomos“, – teigia „Melgos“ Vilniaus padalinio vadovas Algirdas Bartkevičius.

Padangos, virtusios atliekomis, kurios utilizuotos netinkamai, gamtoje gali likti 130 metų maždaug 43 kartus ilgiau, nei tarnavo kelyje.

„Lietuvoje, bent Vilniuje, vieną iš šešių žmonių veikia triukšmas. Triukšmo žemėlapiai rodo, kad problema aktuali miestiečiams. 2020 metais problematika atliekų, ko gero, taip pat kuo toliau, tuo labiau bus aktuali. Šiandien, kalbant apie padangų atliekas, per metus susidaro apie 20 tūkstančių tonų panaudotų padangų“, – tikina VGTU instituto direktorius Raimondas Grybliauskas.

Mokslininkų teigimu, Lietuvoje jau yra žmonių, kurie savo namus apdengė plokštėmis, pagamintomis iš senų padangų.

„Mes labiau iš akustinės pusės tiriame, tačiau ir ne paskutinėje vietoje yra fizinės savybės, pavyzdžiui, kvapas ir degumas. Tie aspektai irgi išspręsti. Jos naudojamos natūraliomis sąlygomis ir atitinka visus higieninius reikalavimus“, – tikina R. Grubliauskas.

Šiuo metu tiriamos galimybės senas padangas pritaikyti ne tik plokštėms, kurios garsą sugertų namie, bet ir prie intensyvaus eismo kelių, gaminti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi