Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.15 13:02

Smegenų implantai padėjo akliesiems vėl pamatyti dalelę pasaulio

LRT.lt 2019.07.15 13:02

Mokslininkai sukūrė smegenų implantus, kurie vaizdus tiesiogiai perduoda į smegenis. Tokie implantai „apeina“ akis ir optinį nervą. Iš dalies regėjimas, panaudojus specialius akinius, buvo atkurtas 6 akliesiems, skelbia „The Guardian“.

Eksperimento dalyvių regėjimas atkurtas, kai vaizdai, užfiksuoti kamera, buvo tiesiogiai persiunčiami į elektrodus smegenyse.

Anksčiau bandymai sukurti bioninę akį apsiribodavo tuo, kad tam tikri implantai būdavo perkeliami į akį. Kad dalis regėjimo būtų atkurta, reikėdavo sveikos akies, funkcionuojančio optinio nervo.

Galimybė regėjimą atkurti be sveikos akies atveria visai naujas galimybes ir gali suteikti vilties visiškai akliems žmonėms pamatyti bent dalį vaizdo. Tiesa, technologija kol kas neišbandyta su nuo gimimo aklais žmonėmis.

Eksperimento metu JAV mokslininkų komanda paprašė dalyvių, kurie jau kelerius metus yra visiškai akli, juodame kompiuterio ekrane identifikuoti baltą taškelį, kuris pasirodydavo vis kitoje vietoje.

Paaiškėjo, kad tyrimo dalyviams dažniausiai pavyko atpažinti taškelį.

Paulas Phillipas, kuris regėjimą prarado prieš dešimtmetį, su mokslininkų sukurtais akiniais galėjo pamatyti, kur prasideda ir baigiasi šaligatvis, be to, marydavo, kur kambaryje yra tam tikri baldai.

„Tai nuostabu, nors matau tik tam tikras šviesos dalis, šviesos taškelius“, – „The Guardian“ sakė jis.

Tiesa, tyrimo vadovas neurochirurgas Danielis Yoshoras teigė, kad tai tik ilgo ir sunkaus darbo pradžia.

„Tai tam tikras neuromokslų ir neurotechnologijų proveržis. Tikiu, kad per savo gyvenimą man pavyks sukurti savarankiškai gyventi padedantį prietaisą tiems, kurie dabar gyvena tamsoje“, – teigė gydytojas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą