Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.12 15:16

Iš nuskendusio sovietų atominio povandeninio laivo vis dar veržiasi radioaktyvus cezis

LRT.lt 2019.07.12 15:16

Mokslininkų komanda panėrė į ledinius Norvegijos jūros vandenis, kad ištirtų nugrimzdusio sovietinio povandeninio laivo likučius ir atrado, kad jis skleidžia radioaktyvų cezį, skelbia Norvegijos jūrų tyrimų institutas.

Naudodamas unikalia roboto ranka, Norvegijos jūrų tyrimų institutas (IMR) tyrinėjo paskendusį povandeninį laivą ir paėmė jūros vandens, nuosėdų ir organizmų, kurie gyvena ant nuolaužų, mėginius. Paaiškėjo, kad į vandenyną vis dar sklinda radioaktyvios medžiagos.

Nuskendęs „Komsomoletsas“ buvo 117,5 metro ilgio (385 pėdų) Sovietų karinio jūrų laivyno branduolinio užpuolimo povandeninis laivas paskutiniais šaltojo karo metais. 1989 m. balandžio 7 d. jis nuskendo Norvegijos jūroje, kai sugedo reaktorius. Dvi branduolinės galvutės liko laive.

Kai mašinų skyriuje kilo gaisras dėl trumpojo jungimo iš 69 įgulos narių žuvo 42 žmonės. Dauguma jų mirė nuo hipotermijos, kol laukė išgelbėjimo.

Dabar mokslininkai nustatė radioaktyviojo cezio kiekį, kuris buvo 800 tūkst. kartų didesnis, nei įprasta. Jie tiki, kad nuotėkio šaltinis yra vėdinimo kanalas, per kurį radioakyvios medžiagos patenka į vandenyną. Tiesa, valdžios institucijos nurodė, kad spinduliuotė nėra pakankamai aukštą, kad keltų pavojų žmonėms (ar žuvims).

„Mes paėmome vandens mėginius iš šio konkretaus kanalo, nes rusai dokumentavo nuotėkius čia. Nustatytas spinduliuotės lygis nebuvo normalus, tačiau pavojaus ji nekelia“, – sakė viena iš tyrinėtojų. Pasak jos, cezis nepadarys neigiamos įtakos Norvegijos žuvims ir jūros gėrybėms, nes cezio kiekis Norvegijos jūroje yra labai mažas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi