Mokslas ir IT

2019.07.07 18:37

Įvykių kalendorius: nuo užtemimų ir planetų išsirikiavimo iki Manhatano saulėtekio ir maištininkės bangos

kada visiškas Saulės užtemimas bus matomas Lietuvoje
Tautvydas Lukaševičius, LRT.lt2019.07.07 18:37

Dar būdamas vaikas stebėjausi, kai vienas garsus Lietuvos matematikas ir astronomijos mylėtojas pakvietė mano šeimą stebėti Saulės užtemimo. Tuo metu jis buvo puikiai matomas iš Vengrijos, todėl teko įveikti bent tūkstantį kilometrų, kad galėtume pasimėgauti šiuo reiškiniu. Tada galvojau, kokia nesąmonė tiek keliauti dėl užtemimo, kuris truks 2 ar 3 minutes, šiandien noriu kišenėje turėti kalendorių, kuriame sužymėti artimiausi tokie įvykiai.

Šią savaitę Pietų Amerikos gyventojai galėjo stebėti unikalų ir gana retą reiškinį. Daugybė žmonių atkeliavo ir iš kitų žemynų, nes tokias keliones, kurių tikslas, pavyzdžiui, astronominis reiškinys, dažnas planuojasi iš anksto. Skaitant užtemimą stebėjusių žmonių atsiliepimus apie akimirksniu pasikeičiančią gamtą, kuri kintančios paukščių melodijos ritmais, pereina iš dienos į naktį, abejingam išlikti sunku. Visiškas saulės užtemimas nenatūraliai staigiai pakeičia mus supančią aplinką, o žmonės ne kartą pagalvoja, kas nutiktų, jei Saulė išties užgestų. Jei paskutinės 8 šviesos minutės būtų viskas, ką turime.

Ilgiausias užtemimas

Kitą visišką Saulės užtemimą bus galima stebėti 2020 metų gruodžio 14 d., jis bus matomas iš Čilės ir Argentinos. 2024 metų balandžio 8 d. juo džiaugtis galės Šiaurės Amerikos gyventojai. Tiesa, nė vienas iš šių reiškinių neprilygs itin ilgiems užtemimams, kurie pasikartoja kas 18 metų, 11 dienų ir 8 valandas. Nors per tiek laiko vaikas jau tampa pilnamečiu 6 minučių tamsos reginys vertas laukimo.

Kada ir kur? 2027 metais reikėtų ieškoti skrydžių į Luksorą, esantį Egipte. 2045 m. tektų kentėti Floridos karštį, o 2063 metais keliauti į tekančios saulės ir samurajų šalį.

Visiškas Saulės užtemimas Lietuvoje matysis tik po daugiau negu 100 metų – 2126 m. spalio 16 d. Šį užtemimą geriausia stebėti šiaurės rytų Lietuvoje. Dalinis Saulės užtemimas Lietuvoje bus matomas jau po dvejų metų – 2021 m. birželio 10 d.

Merkurijaus tranzitas

2019 metų lapkričio 11 dieną mūsų Saulės sistemos mažiausia planeta (Merkurijus) praskris pro Saulės diską. Toks planetų tranzitas iš esmės yra retesnis reiškinys nei Saulės užtemimai, skelbia „Forbes“. Pasak apžvalgininko Jamie‘o Carterio, iš Žemės matomi tik Merkurijaus ir Veneros tranzitai. Kitas Veneros tranzitas bus matomas tik 2117 metų gruodžio 10 d., o kiekviename šimtmetyje pasitaiko 13 Merkurijaus skrydžių priešais Saulę.

Tam, kad pamatytume artėjantį Merkurijaus tranzitą, reiktų vykti į Atakamos dykumą Čilėje, apsilankyti Vakarų Afrikoje arba tikėtis giedro dangaus Kanaruose. Be to, reikės teleskopo su specialiais saulės šviesą slopinančiais filtrais. Tranzitas turėtų trukti ilgiau kaip 5 valandas.

Saturno ir Jupiterio bučinys

2020 metų gruodžio 21 d. Saturnas ir Jupiteris priartės vienas prie kito. Planetas skirs 0,06 laipsnio.

Šis suartėjimas įvyks savaitė po visiško Saulės užtemimo ir įspūdingo meteorų lietaus, kuris gruodžio 14 d. turėtų apšviesti dangaus skliautą.

Unikalus planetų išsirikiavimas

2040 metų rugsėjo 8 d. visi sulaukę šios dienos galės pamatyti, kaip Merkurijus, Venera, Marsas, Jupiteris, Saturnas ir Mėnulis bus matomi išsirikiavę dangaus skliaute. Teigiama, kad taip glaudžiai planetos nebuvo išsirikiavę 4000 metų.

Saulė tarp dangoraižių

Pamatyti Saulę, simetriškai įsispraudusią tarp stiklinių dangoraižių Manhatane, yra daugybės žmonių įrašas norų knygelėje. Tai padaryti bus galima Liepos 12 ir 13 dienomis, bei 2 dienas jau kitais metais (gegužę).

Banga, keliaujanti prieš srovę

Rugsėjo 28 ir 29 dienomis visi natūralių gamtos fenomenų mylėtojai turėtų keliauti į Jungtinę Karalystę. Šių dienų pavakarę natūralaus potvynio banga pasileidžia prieš Severnos upės srovę.

Būtent šios upės vandenis itin paveikia Mėnulio trauka, o ši upė yra tarp labiausiai Mėnulio traukos paveikiamų upių.

Pasak, puslapio WhenIsTheNextEclipse.com redaktoriaus, unikalią bangą patogiausia stebėti Gloucesteryje, o šis reiškinys įvyksta dėl Mėnulio priartėjimo prie Žemės. Anot įvykio liudininkų, bangą stebint sutemus, ne vienas žmogus išsigąsta fizikos dėsnius paneigiančio reiškinio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.