Mokslas ir IT

2019.07.05 12:11

Archeologinė sensacija užtvankoje: sausra atidengė mistinės imperijos rūmus

LRT.lt2019.07.05 12:11

Kurdų ir vokiečių archeologų komanda atrado bronzos amžiaus rūmus Irako Kurdistano regione. Archeologai sako, kad jie galėjo būti legendomis apipintos Mitanijos imperijos, gyvavusios prieš 3500 metų, skelbia „IFL Science“.

„Šis atradimas yra vienas svarbiausių archeologinių atradimų regione pastaraisiais dešimtmečiais ir iliustruoja kurdų ir vokiečių bendradarbiavimo sėkmę“, – spaudos pranešime cituojamas archeologas Hasanas Ahmedas Qasimas.

Atradimas padarytas po to, kai dėl sausros nuseko vanduo Mosulo užtvankos rezervuare, kuriame ir atrastos senovės pastato liekanos.

Komanda neturėjo daug laiko, nes vanduo galėjo bet kada užlieti rūmus. Per trumpą laiką mokslininkai galėjo iš dalies iškasti aštuonis iš 10 kambarių, rasti grindų plokštes, pagamintas iš išdegtų plytų. Juos nustebino ir freskos, nudažytos raudonais ir mėlynais pigmentais.

„Antrąjį tūkstantmetį prieš Kristų freskos tikriausiai buvo tipiškas senovės Artimųjų Rytų rūmų bruožas, tačiau mes retai jas randame išlikusias“, – paaiškino Ivana Puljiz iš Tübingeno senovės artimųjų Rytų studijų instituto (IANES). Pasak jos, tai yra archeologinė sensacija.

Tyrėjams taip pat pavyko atrasti lentelių su užrašais. Šios lentelės dabar dar verčiamos, bet archeologai jau sakė, kad greičiausiai bus aptikę senovės miestą Zakhiku. Išvertus užrašus ant lentelių, tikimasi daugiau sužinoti apie išnykusią Mitanijos imperiją.

Specialistai sako, kad rūmai kadaise stovėjo ant aukštesnės terasos su vaizdu į slėnį ir vos 20 metrų nuo Tigrio upės kranto.

„Mitanijos imperija yra viena iš mažiausiai ištyrinėtų Senovės Artimųjų Rytų imperijų“, – sakė tyrėja.

Apie Mitaniją daugiausia žinoma iš jų kaimynų – hetitų, asirų ir egiptiečių šaltinių. Mitanijos pavadinimas kildinamas iš hetitų įrašų, kur jis dantiraščiu užrašomas Mi-ta-an-ni arba Mi-it-ta-ni. Egiptiečių įrašuose taip pat aptinkamas užrašymas Me-ta-ni. Tačiau dažniau Egipte šalis buvo vadinama Naharin pavadinimu, kildinamu iš akadiško žodžio „upė“.

Istorikai teigia, kad Mitanijos karališkosios šeimos nariai galėjo palaikyti draugiškus santykius ir bendrauti su Egipto faraonais, kurie save laikė dievais žemėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt