Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.07.03 14:15

„Senasis ištikimasis“ geizeris stebina savo punktualumu: kas vyksta po žeme jam išsiveržiant

LRT.lt 2019.07.03 14:15

Kodėl vienas iš įspūdingiausių pasaulio geizerių toks nuspėjamas? Maždaug kas 90 minučių jis išsiveržia Jeloustouno nacionaliniame parke, kai įkaitęs vanduo pakyla į 40 metrų aukštį.

Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad šiame geizeryje žmonės kadaise skalbdavo drabužius. Jie yra pastebėję, jog karštas vanduo padeda skalbiant medvilninius drabužius, o drabužiai iš vilnos yra tiesiog suplėšomi.

Nors šis geizeris laikomas lengviausiai prognozuojamu, apie po žeme vykstančius procesus kol kas žinoma gana mažai.

2016 m. mokslininkai įrengė tankų seismometrų tinklą aplink šį geizerį ir užregistravo 25 išsiveržimus. Anksčiau prietaisai, esantys geizeryje ir aplink jį, užfiksavo vandens tunelių tinklą maždaug 20 metrų gylyje, tačiau nauji duomenys parodė, kad jis yra daug giliau (80 m).

Rezultatai, paskelbti „Geophysical Research Letters“, rodo, kaip vanduo (greičiausiai dėl karšto garo kondensavimosi į skystį) greitai nusileidžia į 80 metrų gylį po kiekvieno išsiveržimo, o paskui palaipsniui vėl pakyla į viršų, kol išsiveržia. Atrodo, kad burbulų gaudyklė, esanti maždaug 20 metrų gylyje, sukelia išsiveržimą.

Šis geizeris yra toli nuo kitų geizerių, todėl šio proceso nesutrikdo aplinkiniai veiksniai, o tai paaiškina, kodėl jis veikia tarsi šveicariškas laikrodis.

Karštosios versmės susiformuoja, kai lietaus ir sniego krituliai prasisunkia pro pamatines uolienas ir yra perkaitinami išsilydžiusių uolienų, esančių keliais kilometrais giliau po paviršiumi. Fantastiškai atrodančius atspalvius lemia sieros nuosėdos ir termofiliniai organizmai, tokie kaip melsvabakterės.

Absorbuotas lietaus vandens, prasiskverbiančio pro vulkaninę uolieną, geizeritas vėl nusėda versmės kraštuose. Perkaitintas vanduo kyla į paviršių, kur vėsta ir vėl leidžiasi gilyn.

Geizeriai yra retas karštųjų versmių tipas. Susiformuoja, kai darinio sistemoje atsiranda kliūtis, neleidžianti perkaitintam vandeniui laisvai cirkuliuoti. Kylantis vanduo negali užvirti, didėja slėgis, kol galiausiai geizeris išsiveržia, pro angą išspjaudamas didžiulį kiekį garų ir vandens.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi