Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.06.28 16:48

Mokslininkų verdiktas: žmonės labiausiai bijo vorų, šlykštisi tarakonais ir utėlėmis

LRT.lt 2019.06.28 16:48

Gyvūnai puikiai aktyvuoja žmonių emocijas. Jie ne tik gali mus paguosti po sunkios dienos, bet ir išgąsdinti arba sukelti pasišlykštėjimą. Vieni bijo vorų, kiti – gyvačių. Galima prisiminti ir filmuose vaizduojamus grobuonis: nuo ryklio „Nasruose“ iki Aragogo „Haryje Poteryje“. Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kokių gyvūnų žmonės bijo labiausiai, skelbia „IFL Science“.

Tai, kad gyvūnai gali kelti grėsmę ir bauginti, lėmė evoliucija – iš esmės žmonių išlikimui jie visada kėlė didesnį ar mažesnį pavojų. Žmonėms reikėjo išmokti apsiginti nuo plėšrūnų, įveikti gyvūnų platinamas ligas.

Visgi, kai iš medžiotojų–rinkėjų virtome sėsliais biurų gyventojais, mūsų išlikimo instinktai pasikeitė, gyvvūnų bijome vis mažiau. Tiesa, voras ant kompiuterio klaviatūros vis dar išgąsdintų ne vieną.

Mokslininkai, kurių tyrimo rezultatai publikuoti „British Journal of Psychology“ leidinyje, išsiaiškino, kokių gyvūnų žmonės bijo labiausiai. Be to, buvo tiriama, kokia gyvūnų rūšis kelia didžiausią pasišlykštėjimą.

Norėdami tai padaryti, mokslininkai rado 2 tūkst. savanorių, kurie sutiko įvertinti savo baimes. Kaip eksperimento kontrolinis gyvūnas, buvo pasirinkta raudonoji panda. Tyrimo dalyviai vertino savo emocijas, kurias sukėlė 24 gyvūnų rūšys.

Paaiškėjo, kad aiškus šio eksperimento laimėtojas yra voras, nes net penktadalis respondentų teigė, kad jo paniškai bijo. Dar daugiau, tyrimo dalyviai bijojo voro nuotraukos, o ne tikro voro.

Žmonės taip pat labai šlykštėjosi tarakonais, žiurkėmis, utėlėmis ir vapsvomis, nors šie gyviai didesnės baimės nekėlė. Įdomu ir tai, kad tyrimo dalyviai bijojo gyvačių ir bulių, tačiau pasišlykštėjimo šie gyviai nesukėlė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi